Reklama

„The Baltic Europe” to tytuł wystawy fotografii, która otwarta zostanie dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku. Będzie to kolejna po Strasburgu, Gdyni, Słupsku, Chojnicach i Krakowie odsłona 20 plansz prezentujących unikalne zdjęcia rzadkiej bałtyckiej fauny i flory oraz zagrożenia ekologiczne związane z budową gazociągu północnego.

Ekspozycja powstała w związku z raportem o zagrożeniach środowiska Morza Bałtyckiego budową gazociągu północnoeuropejskiego, a jej celem jest ukazanie niebezpieczeństw, zarówno w wymiarze ekologicznym, jak również politycznym i gospodarczym. Po raz pierwszy wystawa zaprezentowana została w marcu 2008 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uroczysta inauguracja „The Baltic Europe” wzbudziła duże zainteresowanie eurodeputowanych z wielu krajów basenu Morza Bałtyckiego, Wielkiej Brytanii, czy też krajów śródziemnomorskich.

Jaką widzisz przyszłość dla Morza Bałtyckiego? - tytułowa plansza wystawy / fot. foltynkubicka.pl
Jak widzisz przyszłość Morza Bałtyckiego? - tytułowa plansza wystawy / fot. foltynkubicka.pl

Mam nadzieję, że wystawa choć w niewielkim stopniu wzmocni świadomość Europejczyków i zwróci uwagę na szczególną rangę naszego wspólnego morza – mówiła na otwarciu w Strasburgu poseł Hanna Fołtyn – Kubicka, organizatorka wystawy. – Trzeba pamiętać, że Morze Bałtyckie jest akwenem o bardzo wrażliwym ekosystemie, który wymaga specjalnej troski. Na szczęście są ludzie i instytucje, którym dobro Bałtyku leży bardzo mocno na sercu.

Otwarcie wystawy nastąpi dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku o godzinie 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 lutego, w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp jest bezpłatny.