Reklama

Zakończył się czas kolędowania, który dla Belferka był bardzo pracowity. Zespół w okresie od 20 grudnia 2008 do 25 stycznia 2009 zaśpiewał 10 koncertów w Lęborku, Bydgoszczy, Siemirowicach i Łęczycach.

18 stycznia 2009r. chór wystąpił z koncertami kolęd w Bydgoszczy. Dwa koncerty odbyły się podczas mszy świętych w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Podczas trzeciego koncertu, który miał miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, chór zaprezentował również repertuar z klasyki chóralnej. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lęborka i stanowił doskonałą okazję do promocji miasta.

Belferkowe Kolędowanie

Kilka wspomnień z lat poprzednich


12.01.1997 – Tam nas jeszcze nie było!

Z kolędami po raz pierwszy wyruszyliśmy w Polskę. Udaliśmy się do Włocławka na V finał WOŚP, gdzie śpiewaliśmy m.in. wspólnie z Chórami NUTKA i CANTO z Zespołu Szkół Muzycznych oraz PRO MUSICA Chórem Zespołu Kolegiów Nauczycielskich.

10.01.1999 – Lodowate kolędy

Na zaproszenie Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego wystąpiliśmy z koncertem kolęd w kościele św. Katarzyny – patronki kolejarzy polskich. Przy siarczystym mrozie (-20 stopni) na zewnątrz, śpiewaliśmy kolędy w lodowatej temperaturze. Panujące zimno, wbrew pozorom, wspomagało nasze śpiewanie. Głos „płynął „ lekko, swobodnie we wnętrzu zabytkowej świątyni. Byliśmy zauroczeni brzmieniem. Parafrazując Mickiewicza można powiedzieć

„… wszystkim się zdawało,
że to chór wciąż śpiewa jeszcze, a to echo grało”

22.01.2000 – Morze balonów

Koncert promocyjny kasety-płyty CD Dlaczego dzisiaj… odbył się w morzu balonów. Nagrano 13 kolęd na 13-lecie naszej działalności. Honorowymi gośćmi były władze słupskiego oddziału PZChiO – prof. H.Stiller – prezes oraz K.Kurowski – w-ce prezes.

13-15.12.2002 – Bożonarodzeniowe miasteczka

W podróżach kolędowych dojechaliśmy do Bożonarodzeniowych miast w Niemczech (Neuss, Krefeld). Podczas pierwszego godzinnego koncertu w Neuss ostatni kwadrans naszego śpiewania odbywał się przy wtórze dzwonów z pobliskiej katedry. Niestety nasze gardła zostały mocno nadwyrężone. Następnego dnia nasz koncert zakończyliśmy z chwilą bicia dzwonów. W Krefeld miłą niespodzianką było spotkanie z Regionalnym Zespołem „Koniaków” z Polski, który przywitaliśmy z estrady melodią ludową Hej bystra woda. Ku naszej radości górale dołączyli do naszego śpiewu, gdyż również mieli w swoim repertuarze ten utwór. W drodze powrotnej do domu zaśpiewaliśmy przed Katedrą w Koloni.

24.12.2007 – Muzykalny osioł

Pomimo, iż chór śpiewa od ponad 20 lat to dopiero w 2006 roku dane nam było zaśpiewać na mszy nocnej – Pasterce w Mostach. Uroczystość ta zapadła nam w sposób szczególny w pamięci ze względu na muzykalnego osła. W kościele była szopka z udziałem żywych zwierząt. Kiedy tylko chór zaintonował kolędę Gdy się Chrystus rodzi rytmicznie dołączył do nas osiołek, który na swój sposób oznajmił narodziny dzieciątka Jezus. Jego donośna solówka trwała dość długo, a my z trudem powstrzymaliśmy salwę śmiechu.

tekst opracował Wojciech Siedlik
zdjęcia Andrzej Dąbek, Elżbieta Kujawka
Poprzedni artykułThe Baltic Europe
Następny artykułKonkurs poezji miłosnej