Reklama

W związku z wprowadzeniem ustawy o zamrożeniu taryf cen prądu dla tych, którzy do końca 2023 r. nie przekroczą zużycia 2000 kWh, spróbujemy prześledzić zużycie prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Zużycie energii elektrycznej zależy przede wszystkim od sposobu korzystania z prądu. Wpływ na to mają nasze nawyki oraz ilość i energochłonności posiadanych w domu urządzeń AGD i RTV. Wyższa klasa energetyczna sprzętu i korzystanie z niego w sposób przemyślany, dają gwarancję oszczędności i zmieszczenia się w limicie zużycia.

Przypomnijmy, jakie sprzęty zużywają najwięcej prądu: kuchenka elektryczna, bojler elektryczny,  płyta indukcyjna, czajnik elektryczny, zmywarka do naczyń, lodówka, piekarnik elektryczny, pralka. Sporą część energii pochłania też niewyłączone światło (zwłaszcza jeśli żarówki nie są energooszczędne), pozostawione w gniazdkach ładowarki do telefonów, tabletów, laptopów,  urządzenia  w trybie stand-by, zakamienione czajniki elektryczne, czy też pranie w wysokich temperaturach.

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, będą mogły otrzymać specjalny dodatek elektryczny nawet do 1500 zł. Aby taki dodatek otrzymać, należy uzyskać wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania od Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dla gospodarstw, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. przewidziany jest specjalny upust w wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

Chciałbyś wykonać audyt energetyczny i znaleźć sposób na zwiększenie oszczędności? Firma Leszczyński Systems profesjonalnie doradzi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotuje odpowiednie rozwiązania, które zabezpieczą Twój portfel na lata.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

Poprzedni artykułHulajnogi elektryczne od dziś można wypożyczać w Lęborku
Następny artykułDlaczego instalacja fotowoltaiczna przestała nagle działać? Najczęstsze problemy