Reklama

Ze względu na to, że nawet 1 mm warstwa kurzu już blokuje promieniowanie słoneczne, odpowiedź brzmi — zdecydowanie tak! Brudne panele produkują nawet do 8% mniej energii.

Aby instalacja działała wydajnie, a panele służyły jak najdłużej, należy poznać kilka podstawowych zasad prawidłowej konserwacji. Zalecane jest, aby panele myć dwa razy do roku — wiosną i pod koniec lata. Najlepiej czyścić moduły wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nie wolno polewać paneli zimną wodą w czasie dużego nasłonecznienia, gdyż nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni ogniw zwiększa ryzyko szoku termicznego, co może uszkodzić instalację i spowodować powstawanie mikropęknięć na ich powierzchni.

Zalecane jest mycie paneli wodą destylowaną (lub deszczówką) i miękką gąbką. W przypadku silnego zabrudzenia lub zabrudzeń punktowych, takich jak np. ptasie odchody, można użyć mieszaniny małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Jeśli do mycia używamy mydła, to trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu paneli wodą destylowaną. Nie należy używać wody z kranu, ponieważ pozostawia ona osad z kamienia.

Paneli nie wolno myć myjką ciśnieniową. Zbyt duże ciśnienie wody może rozszczelnić silikon spajający szybę z ramą modułu.

Jeśli masz wątpliwości co do tego jak zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną, firma Leszczyński Systems profesjonalnie doradzi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wykona odpowiednie prace serwisowe.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

Poprzedni artykułUlica Młynarska w Nowej Wsi Lęborskiej we wtorek i środę całkowicie zamknięta dla ruchu
Następny artykułKampania „Trenuj z wojskiem” – szkolenia wojskowe dla każdego także w Lęborku