Reklama

Młodzieżowi radni Lęborka zapowiedzieli działania w swoich szkołach na rzecz rezygnacji w nich z używania podręcznika profesora Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”.

„My jako Radni Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka stanowczo sprzeciwiamy się prawicowo-nacjonalistycznej indoktrynacji uczniów szkół średnich. Jako Radni będziemy działać w naszych szkołach na rzecz rezygnacji z podręcznika, tak aby wszystkie szkoły średnie w Lęborku trafiły na listę szkół wolnych od podręcznika do HiT przygotowaną przez Wolną Szkołę – https://wolnaszkola.org/mapa/ – czytamy w oświadczeniu młodzieży.

Ogólnopolska akcja „Szkoła wolna od (s)HiTu” zatacza coraz szersze kręgi. W przypadku Lęborka nie ma jeszcze na niej jeszcze zaznaczonej ani jednej szkoły, która zadeklarowała nie używanie kontrowersyjnego podręcznika.

Apel Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka:

„Dzisiaj, 1 września – początek roku szkolnego w całej Polsce, wraz z tym dniem do szkół wchodzi HiT – Historia i Teraźniejszość. Ten nowy pseudo-przedmiot, który w szkołach zastąpi dobrze funkcjonujący od lat – Wiedzę o Społeczeństwie. Już sam przedmiot i jego program jest w znacznej mierze upolityczniony i przekłamany.

Jednak jeszcze większej indoktrynacji uczniów szkół średnich będzie służyć podręcznik prof. Roszkowskiego, który na tą chwilę jest jedynym podręcznikiem do HiTu z odpowiednią zgodą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dopuszczenie drugiego podręcznika wydawnictwa WSiP celowo opóźnia Minister Przemysław Czarnek, i dzisiaj w dniu rozpoczęcia roku szkolnego przyszłość tego podręcznika jest niepewna.

Nie chcemy powielać ordynarnych kłamstw i jawnych manipulacji zawartych w podręczniku do HiTu, wszak bez problemu można znaleźć w internecie oburzające fragmenty podręcznika.

My jako Radni Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka stanowczo sprzeciwiamy się prawicowo-nacjonalistycznej indoktrynacji uczniów szkół średnich. Jako Radni będziemy działać w naszych szkołach na rzecz rezygnacji z podręcznika, tak aby wszystkie szkoły średnie w Lęborku trafiły na listę szkół wolnych od podręcznika do HiT przygotowaną przez Wolną Szkołę – https://wolnaszkola.org/mapa/

Informacja na temat HiTu i sytuacji z nim związanej w naszych szkołach zostanie przedstawiona na kolejnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka.”

Poprzedni artykułGrzegorz Bednarczyk został trenerem Pogoni Lębork
Następny artykułLęborczanka Karolina Karpik wraz z Szerpami Nadziei zdobyła Kozi Wierch w Tatrach