Reklama

Hol główny Starostwa Powiatowego zmienił się nie do poznania. Oglądać tam można wystawę kaszubskiego haftu, będącą pokłosiem 27. Konkursu „Haftu Kaszubskiego”. Wystawę w budynku starostwa przy ul. Czołgistów 5 można podziwiać do połowy września.

Składają się na nią najlepsze prace wyłonione w 27. Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego, odbywającym się od pierwszej edycji tej imprezy w Gminnym Domu Kultury w Linii. Corocznie konkurs odbywa się w czerwcu, tak więc do lęborskiego starostwa, najwyżej ocenione prace trafiły w niespełna dwa miesiące po finale.

Wystawa w lęborskim starostwie to jedynie fragment całości, której w pełni nie da się pokazać z powodu zbyt małej powierzchni wystawienniczej. Każda plansza została wyposażona w opis, określający szkołę hafciarską i autora konkretnej pracy. Ciekawostką konkursu jest to, że zasięg konkursu nie ogranicza się wyłącznie do obszaru województwa pomorskiego. Zgłaszane są bowiem prace z sąsiedniego kujawsko-pomorskiego, ale również z Małopolski, Podlasia, a nawet ze Śląska. Łączy je jedno – haft kaszubski, co oznacza że sztuka haftowania w stylu szkół haftu kaszubskiego, uprawiana jest w różnych rejonach Polski.

Wystawa haftu kaszubskiego w lęborskim starostwie to już coroczna tradycja. To efekt doskonałej współpracy pomiędzy lęborskim starostwem a Gminą Linia, promocja lokalnej twórczości artystycznej i dowód uznania dla kunsztu mistrzyń haftu.

Wystawie patronują Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Wejherowski, Wójt Gminy Linia i Burmistrz Miasta Żukowa.