Reklama

Grupa absolwentów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lęborku postanowiła uczcić pamięć zmarłego niedawno profesora Bolesława Bykowskiego. Byli uczniowie chcą nadać nowemu kompleksowi „Moje boisko Orlik 2012” w Lęborku na Placu Piastowskim imię, swojego nauczyciela. Wystosowali do mieszkańców list otwarty, w którym proszą o poparcie.

Pomysł powstał w trakcie dyskusji na forum naszej-klasy. Ponieważ procedury nadania imienia ulicy są skomplikowane postanowiliśmy skierować uwagę na obiekty sportowe. To też jednoznaczne skojarzenie z działalnością profesora – opowiada Jadwiga Przybyła-Gierasimczyk, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia. – Spotkaliśmy się już z burmistrzem, który wyjaśnił nam w jaki sposób poprowadzić sprawę. Ponieważ profesor był osobą znaną i powszechnie szanowaną, nie powinno być problemu z nadaniem jego imienia Orlikowi.

List otwarty do mieszkańców Lęborka
List otwarty do mieszkańców Lęborka

List wraz z poparciem organizatorzy przekażą burmistrzowi. Wtedy Włodzimierz Klata przedstawi propozycję na posiedzeniu Rady Miasta, która musi ją zaakceptować. Jeżeli tak by się stało, uroczystość nadania imienia mogłaby się odbyć już 1 czerwca w Dzień Sportu Szkolnego.

Profesor Bykowski, znany w Lęborku jako Bolo to legenda lokalnego sportu, jeden z pierwszych powojennych maturzystów. Lubiany przez młodzież nauczyciel, w LO Żeromskiego uczył od 1953r. Posiadał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego. Śpiewał w chórze nauczycielskim, brał czynny udział w życiu społeczności lokalnej. Często doceniano sportowe osiągnięcia profesora. Wiosną zeszłego roku Kapituła Powiatowej Rady Sportu na lęborskiej Gali Sportu przyznała mu tytuł trenera ćwierćwiecza. 22 listopada 2008 roku zmarł w wieku 81 lat.

Miejski Orlik został otwarty w grudniu zeszłego roku. / fot. Piotr Majewski
Miejski Orlik został otwarty w grudniu zeszłego roku. / fot. Piotr Majewski

Aby wyrazić swoje poparcie, należy wysłać e-mail podpisany imieniem i nazwiskiem na adres [email protected]. Również pod tym adresem, można uzyskać więcej informacji o idei nadania imienia profesora kompleksowi Orlik 2012.