Nowo oddane do użytku place składowo-manewrowe przy Porcie Gdynia, fot. mat. prasowe Portu Gdynia
Nowo oddane do użytku place składowo-manewrowe przy Porcie Gdynia, fot. mat. prasowe Portu Gdynia
Reklama

Gigantyczny betonowy plac, który będzie logistycznym zapleczem Portu Gdynia, jest już gotowy. Tuż obok Estakady Kwiatkowskiego rozciąga się ponad 17 hektarów powierzchni, gdzie można składować towary i elementy przyszłych elektrowni wiatrowych.

Place manewrowo-składowe są częścią tzw. Centrum Logistycznego Portu Gdynia, które powstaje na terenach położonych na zachód od basenu portowego, tuż za Estakadą Kwiatkowskiego, skąd przejeżdżający kierowcy mogą łatwo dostrzec nową inwestycję. Co ważne, wykonawca prac, konsorcjum firm Grupy NDI, wykonał zadanie przed terminem, a jego część została oddana do użytku nawet rok przed ostateczną datą określoną w umowie.

Aby dotrzeć z poziomu ulicy na teren nowych placów składowych, trzeba kierować się na ulicę Logistyczną. To właśnie tam wybudowano nową drogę dojazdową, z której na co dzień będą korzystać ciężkie transporty. Oprócz tego przy okazji wykonano też odwodnienie liniowe, sieci uzbrojenia, kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej – łącznie z przepompownią wody pożarowej oraz zbiornikiem retencyjnym. Na miejscu powstały też pomosty obsługowe dla kontenerów chłodniczych. Place mają w dłuższej perspektywie pomóc w rozwinięciu połączeń intermodalnych.

Wykonawca przy okazji zakończenia budowy chwali się też specjalnymi technologiami wykorzystanymi przez pracowników – w tym między innymi użyciem ogromnego dźwigu, który wzmacniał podłoże, zrzucając z kilkudziesięciu metrów kilkudziesięciotonowe ciężary. Na miejscu pracował też specjalny walec dynamiczny RDC, który korzystał z impulsów wysokoenergetycznych i miał kilka kształtów. Dzięki temu nowe podłoże jest gotowe na składowanie naprawdę pokaźnych ciężarów. Na terenie budowy postawiono węzeł betoniarski, który był w stanie produkować dziennie nawet do 1000 m3 mieszanki.

Łącznie inwestycja w nowe place manewrowo-składowe dla Portu Gdynia kosztowała ponad 70,7 mln złotych.

Poprzedni artykułTrasa Kaszubska otwarta jeszcze w wakacje? Bukmacherzy nie mają dobrych informacji
Następny artykułZbadali ziemię w pobliżu złomowca, który płonął w Lęborku