Reklama

Wniosek w tej sprawie na kilka dni przed 77 rocznicą krwawego wkroczenia do Lęborka Armii Czerwonej 10 marca 1945 roku złożył radny Zbigniew Rudyk.

Wg radnego przyjęło się, że na cmentarzach stawia się krzyże, także osobom niewierzącym, a nie gwiazdy. Wniosek w formie interpelacji trafiła drogą elektroniczną do ratusza. Ustawienie dodatkowych elementów czy likwidacja gwiazdy wymagać będzie wielu uzgodnień, także z Federacją Rosyjską co może być bardzo trudne.

W piśmie skierowanym do burmistrza Lęborka czytamy:

„Panie Burmistrzu, w imieniu własnym i mieszkańców Lęborka, którzy wystąpili do mnie z pomysłem i prośbą aby na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Lęborku, zamienić czerwoną gwiazdę na krzyż prawosławny. Wiemy że na terenach, skąd pochodzili żołnierze, którzy polegli na ziemiach polskich panowała i nadal panuje religia prawosławna, dlatego nie jest zrozumiałe iż na ich grobach zamiast krzyża widnieje czerwona gwiazda. Zbliża się też niechlubna rocznica napaści i wymordowania na plebanii ojców franciszkanów w Lęborku kapłanów i osoby cywilne a było to 10-go marca 1945 roku podczas rzekomego „wyzwalania Lęborka” przez żołnierzy radzieckich. Przyjęło się w tradycji naszej, że na cmentarzach stawiamy krzyże, często nawet osobom niewierzącym lub wątpiącym za życia, dlatego uważamy iż postawienie krzyża na tych grobach jest zasadne, tym bardziej że to jest nasza polska ziemia i mamy na niej prawo robić to co uważamy za stosowne. Zdaję sobie sprawę że prawnicy będą musieli zasięgnąć informacji w IPN-ie , dlatego odpowiedź może nie być taka szybka jakby sobie ktoś życzył. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź. Z poważaniem, radny Rady Miejskiej w Lęborku Zbigniew Rudyk”

Poprzedni artykułWięcej kursów autobusowych z Lęborka do Redkowic i Chocielewka
Następny artykułStrażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku włączyli się w zbiórkę darów dla Ukrainy