Reklama

W ostatnich miesiącach wyremontowano betonowy cokół pod gwiazdą oraz odnowiono kolumny z tablicami przywracając im czerwone daszki. Uporządkowano także zbiorowe mogiły.

„Radziecki Cmentarz”. Powstał on jeszcze w roku 1945, a przez kolejne 5 lat trwały na nim pochówki czerwonoarmistów ekshumowanych z okolicznych miejscowości.

Spoczywa na nim w większości anonimowych 706 żołnierzy radzieckich i 2 osoby cywilne walczących w szeregach 19 Armii, 3 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego, 18 Brygady Pancernej i 102 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład 40 Gwardyjskiego Korpusu Armijnego wchodzących w skład II Frontu Białoruskiego.

Na cmentarzu znajduje się 38 mogił zbiorowych i trzy groby pojedyncze. Część nazwisk umieszczona jest na marmurowych tablicach, znajdujących się na czterech kolumnach, jednakże większości żołnierzy nie udało się zidentyfikować. Między mogiłami chodzi się po wyrównanych, trawiastych alejkach.

Centralnym elementem cmentarza jest duży pomnik czerwonej gwiazdy z tablicą, na której wyryto napis w języku rosyjskim polskim: „Sława / Bohaterom Armii Czerwonej / poległym w walce / za naszą i waszą wolność”.

W osobnej, niewielkiej kwaterze po prawej stronie cmentarza można znaleźć trzy nagrobki:

majora Mikołaja Siemionowicza Gorbaczowa poległego na posterunku bojowym. Urodzony w 1905 r, zginął 19 (na pomniku 26) marca 1945

sierżanta Iwana Filipowicza Czernoiwanowa poległego na posterunku bojowym. Urodzony w 1912 r., zginął 19 marca (na pomniku 2 kwietnia) 1945 r.

Bohatera Związku Radzieckiego, porucznika*** B. A. Dmitrijewskiego. Urodzony w 1922 r., zginął 12 marca 1945 r.

Najbardziej znany jest ten ostatni żołnierz. Borys Dmitrijewski uhonorowany bowiem został tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. W marcu 1945 roku odniósł poważne rany w pobliżu Wejherowa gdzie brał udział w walkach z niemieckimi wojskami pancernymi. W ciężkim stanie trafił do szpitala Armii Czerwonej, który znajdował się w Lęborku. Koledzy pochowali jego ciało w parku miejskim w okolicy stojącego dziś tam czołgu. Po latach jego zwłoki zostały przeniesione na cmentarz. Na podstawie prawie 300 listów, w których opisywał swoje wojenne przeżycia, powstał film „Byłem szczęśliwy”. Oprócz treści listów można w nim obejrzeć materiały mówiące o jego młodości, którą relacjonują koledzy ze szkoły. Końcowe sceny filmu nakręcono w 2007 roku w Lęborku i okolicznych miejscowościach.

Poprzedni artykułObowiązkowa deratyzacja na terenie Lęborka do 15 października
Następny artykułMieszkanki Słupska i okolic będą w najbliższych dniach rodzić w Lęborku