Reklama

Społeczność Lęborka na zawsze w wieku 86 lat opuścił Zdzisław Dzitko (1935-2021) – wieloletni dyrektor Zakładu Wytwórczego Aparatury Wysokiego Napięcia „ZWAR” w Lęborku, działacz społeczny.

Zdzisław Dzitko urodził się 1 kwietnia 1935 roku w Warszawie. Po wojnie wraz z rodzicami osiedlił się w Gdańsku. Po maturze za dobre wyniki w nauce otrzymał propozycję studiowania na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu w Budapeszcie. Tam zastało go w roku 1956 Powstanie Węgierskie w którym brał aktywny udział. W kolejnych latach z zaangażowany był w wiele inicjatyw wspierających naród węgierski. Studia dokończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej.

Na początku lat 60-tych przybył do Lęborka by od podstaw zbudować Zakład Wytwórczy Aparatury Wysokiego Napięcia – ZWAR. Z małymi przerwami pracował w nim do roku 2000. Przeszedł w nim wiele szczebli od szefa produkcji, technologa, głównego konstruktora po zastępcę dyrektora i dyrektora.

Przez lata aktywności zawodowej zaangażowany był społecznie. Wokół ZWAR-u najlepszego w tym czasie zakładu Lęborka powstawało wiele inicjatyw: budownictwo patronackie, wspieranie szkół, przedszkoli, klubów sportowych, instytucji kultury. We wszystkie te  działania i wiele innych swój wielki wkład wniósł Zdzisław Dzitko. Zmarł 23 listopada 2021 roku.

Ostatnie pożegnanie Zdzisława Dzitko nastąpi w poniedziałek 29 listopada 2021 r. o godz. 12:00. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona zostania żałobna msza św., po niej ostatnie pożegnanie na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku.

Poprzedni artykułMniej pieniędzy dla Pomorza i dla Lęborka
Następny artykułDo otwarcia restauracji KFC w Lęborku coraz bliżej