Reklama

Od nowego roku w Lęborku obowiązywać będą nowe stawki za wywóz śmieci. Niestety od 1 stycznia 2022 roku będzie drożej.

Rada Miejska przyjęła dziś uchwałę o stawkach za wywóz odpadów. Pocieszające jest tylko to, że inni jak np. mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska mają od 1 stycznia jeszcze drożej.

‼Od nowego roku podstawowa stawka za wywóz segregowanych odpadów w Lęborku od 1 mieszkańca wyniesie 25 złotych (było 18 zł). W przypadku braku segregacji stawka od 1 osoby wyniesie 50 zł (było 36 zł).

Taryfa dla klientów indywidualnych przewiduje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Za trzecie i kolejne dziecko obowiązuje obniżona o 50% opłata tj. 12,50 zł od osoby.

Taniej zapłacą też gospodarstwa domowe kompostujące bioodpady w przydomowych kompostownikach. W takim przypadku opłata od 1 osoby wyniesie 21 złotych miesięcznie.

Zmianom uległy także opłaty za wywóz odpadów od posesji niezamieszkałych tj. od przedsiębiorców. Za najpopularniejszy pojemnik na odpady o pojemności 1100 litrów opłata miesięczna wyniesie 76 złotych (było 53 zł).

Wśród przyczyn podwyżki opłat należy wymienić przede wszystkim znaczny wzrost wzrost kosztów zagospodarowania odpadów na wysypisku w Czarnówku.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały – „Wzrost stawki opłaty zapewne spowoduje niezadowolenie właścicieli nieruchomości, jednakże przewiduje się, że zaproponowane stawki pokryją koszty systemu. Ponadto, według rozeznania obecnych stawek, jakie już obowiązują w różnych miastach w kraju, również w gminach sąsiednich, stawki są na podobnym poziomie, niejednokrotnie nawet są wyższe niż określone w niniejszej uchwale”.

W porównaniu z mieszkańcami sąsiedniej gminy Nowa Wieś Lęborska lęborczanie od 1 stycznia 2022 roku zapłacą o kilkadziesiąt procent mniej. Tam stawka od 1 osoby za segregowane odpady wynosi 30 zł, za niesegregowane 90 zł, a przy kompostowaniu bioodpadów 25,50 zł. Nie obowiązują tam tez zniżki dla rodzin wielodzietnych.

Poprzedni artykułMniej pieniędzy dla Pomorza i dla Lęborka
Następny artykułDo otwarcia restauracji KFC w Lęborku coraz bliżej