Reklama

Planowanie montażu instalacji fotowoltaicznej to bardzo rozsądny kierunek. Dzięki panelom możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za dostawę energii elektrycznej.  Warto jednak zastanowić się, czy dobrym pomysłem będzie samodzielne montowanie instalacji fotowoltaicznej.

W sprzedaży dostępne są zestawy fotowoltaiczne, przygotowane do samodzielnego montażu. Według opisów, zawarto w nich wszystko, co potrzebne do zamontowania instalacji. Dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z fotowoltaiki, szczególnie kusząca może być wizja sporych oszczędności związanych z pominięciem specjalistycznych usług firm zajmujących się fotowoltaiką.

Zadanie wydaje się proste, bo przecież „jak trudne może być zamontowanie kilku paneli na dachu”? Niestety, nawet drobny błąd może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Błędów, które można popełnić przygotowując instalację fotowoltaiczną do montażu, jest bardzo dużo. Każdy z nich może prowadzić do dwóch efektów, czyli do znacznego obniżenia bezpieczeństwa instalacji lub do zbyt niskich uzysków z instalacji – mogą tym skutkować np. niewłaściwe połączenie modułów fotowoltaicznych, nieprawidłowy kąt nachylenia paneli, źle wybrane miejsce na instalację. Kosztowne błędy można mnożyć bardzo długo. Pojawia się też ryzyko skrócenia żywotności komponentów, co może wynikać z nieprawidłowej eksploatacji systemu.

Istnieje także kwestia, natury formalnej. Jeśli chcemy mikroinstalację przyłączyć do sieci energetycznej, potrzebujemy dokumentacji, w tym schematu planowanej instalacji oraz tej związanej z odbiorem systemu przed podpięciem do licznika dwukierunkowego. Zgodnie z wymogami zakładów energetycznych zarówno budowa samej mikroinstalacji, jak i instalacji łączącej ją z siecią energetyczną muszą być wykonane przez osoby posiadającej właściwe uprawnienia, tj. certyfikat UDT na instalację systemów PV lub świadectwo kwalifikacyjne gr. E oraz uprawnienia budowlane.

Biorąc to wszystko pod uwagę, samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Oszczędności będą tylko pozorne, a ewentualne straty mogą je przewyższyć wielokrotnie. Dlatego najbezpieczniej, postawić na sprawdzonego instalatora – takiego jak fachowcy z firmy Leszczyński Systems.

Firma Leszczyński Systems należy do społeczności Corab Partner – sieci najlepszych instalatorów fotowoltaiki w kraju. Jest to również porozumienie między firmami instalacyjnymi w Polsce, a firmą Corab jako producentem i dostawcą komponentów instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo firma Leszczyński Systems wspólnie z Santander Leasing oferuje indywidualną propozycję współpracy w zakresie kredytowania usług i produktów z obszaru mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

  • www.LeszczynskiSystems.pl
  •  +48 669 777 999
  •  +48 669 777 246
  •  +48 665 777 246
  •  [email protected]
Poprzedni artykułKino letnie wraca na Placu Pokoju w Lęborku
Następny artykułSamorządowcy z Pomorza chcą przyjąć uchodźców z Afganistanu