Reklama

Wicekanclerz koszalińskiej kurii oraz kapelan Sanktuarium na Górze Chełmskiej zginął tragicznie 15 lipca 2021 roku podczas urlopu we włoskiej miejscowości Marina di Massa. Miał 63 lata.

Ks. Kazimierz Klawczyński zostanie pochowany w środę 28 lipca na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się także w Koszalinie. Mszy Św. 28 lipca o godz. 11 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku przewodniczyć będzie  biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Śp. ksiądz prałat dr Kazimierz Klawczyński urodził się 17 stycznia 1958 r. w Lęborku. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Technikum Mechanicznym w Lęborku, w październiku 1978 rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia diakonatu otrzymał 27 czerwca 1983 r. a święcenia prezbiteratu 27 maja 1984 r. w Lęborku.

Po święceniach kapłańskich został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie, a następnie Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku. W 1984 r. został mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku. W 1985 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu duchowości na Wydziale Teologii Duchowości Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie z zamieszkaniem w Instytucie Polskim w Rzymie. Po powrocie ze studiów został mianowany w 1991 r. osobistym sekretarzem biskupa ordynariusza Ignacego Jeża oraz notariuszem Kurii Biskupiej w Koszalinie. Te funkcje pełnił przy wszystkich dotychczasowych biskupach koszalińsko-kołobrzeskich. W sierpniu 2009 r. został mianowany wicekanclerzem Kurii Biskupiej w Koszalinie. W czerwcu 2015 r. został wyznaczony na delegata biskupa do prowadzenia spraw dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich.

Ks. Kazimierz Klawczyński pełnił też funkcję adwokata przy Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim, kapelana Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu na Górze Chełmskie w Koszalinie oraz Diecezjalnego Duszpasterza Ruchu Szensztackiego.

W 2000 r. papież Jan Paweł II obdarzył ks. Klawczyńskiego godnością Kapelana Honorowego, a w 2006 r. papież Benedykt XVI obdarzył go godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.

Poprzedni artykułSzrotówek kasztanowcowiaczek zjada kasztanowce w lęborskim Parku Chrobrego
Następny artykułKiedy podpisanie umowy na odcinek S6 Leśnice – Bożepole Wielkie?