Reklama

Zainteresowanie produkcją energii ze słońca wciąż rośnie w naszym kraju, jednak krąży wiele mitów na ten temat. Wielu z nas zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne radzą sobie w polskim klimacie? Warto przeanalizować krążące wokół nas opinie na temat fotowoltaiki i zastanowić się, ile tak naprawdę jest w nich prawdy.

Czy naszym klimacie są dobre warunki dla instalacji fotowoltaicznych?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Tak, w Polsce panują bardzo dobre warunki dla instalacji fotowoltaicznych. Są one nawet lepsze niż w Hiszpanii czy we Włoszech, ponieważ wbrew powszechnej opinii panele fotowoltaiczne nie lubią gorąca.

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd jedynie latem?

Instalacja fotowoltaiczna pracuje wyłącznie wtedy, gdy docierają do niej promienie słoneczne, a tych w zimie jest mniej niż latem. Nie oznacza to jednak, że zimą panele w ogóle nie produkują energii. Jedynie ich wydajność jest mniejsza. Dodatkowo, z perspektywy paneli słonecznych zima w Polsce trwa stosunkowo krótko. Najsłabsza wydajność instalacji fotowoltaicznej przypada na miesiące: listopad – styczeń, kiedy to dzień jest najkrótszy. Z kolei najbardziej korzystny okres do produkowania własnej energii ze słońca przypada aż na 5 miesięcy od maja do września. Z tego względu szacuje się, że aż 70% energii wytwarzane jest w okresie wiosenno-letnim. To pozwala na gromadzenie nadwyżek energii, które można bezpłatnie wykorzystać zimą.

Czy mało upalnych dni, nie pozwoli na wytworzenie nadwyżek energii?

Wielu z nas sądzi, że panele fotowoltaiczne najlepiej pracują, gdy z nieba leje się żar. Nie jest to jednak prawdą. Długotrwałe upały mogą doprowadzić do zbytniego nagrzewania się modułów. W rezultacie dochodzi do spadku napięcia paneli i generowanej przez nie mocy. Za to przy temperaturze na poziomie 25C panele fotowoltaiczne pracują optymalnie.

Czy panele przestaną pracować jeśli słońce schowa się za chmurami?

Duże zachmurzenie negatywnie wpływa na produkcję energii przez instalację fotowoltaiczną. Nie oznacza to jednak, że panele fotowoltaiczne w ogóle nie pracują w pochmurne dni. Promienie słoneczne docierają na ziemie, a więc i do paneli, nawet przez gęste chmury. I choć produkcja energii jest w tym czasie mniejsza, to przy takim klimacie, jaki panuje w Polsce, ta strata jest bilansowana w ujęciu rocznym.

Czy miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych jest ważniejsze od warunków pogodowych?

Czy w danym roku zima będzie dłuższa, a lato mniej słoneczne ma drugorzędne znaczenie wobec tego, gdzie ulokujesz panele słoneczne. Powinny być one skierowane na południe, a ich optymalny kąt nachylenia to 30-40 stopni. Należy unikać zacienienia spowodowanego przez sąsiadujące budynki czy rozłożyste drzewa.

Nie wiesz, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne w twoim domu, firmie lub gospodarstwie? Skorzystaj z rady ekspertów i skontaktuj się z firmą Leszczyński Systems.

Firma Leszczyński Systems należy do społeczności Corab Partner – sieci najlepszych instalatorów fotowoltaiki w kraju. Jest to również porozumienie między firmami instalacyjnymi w Polsce, a firmą Corab jako producentem i dostawcą komponentów instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo firma Leszczyński Systems wspólnie z Santander Leasing oferuje indywidualną propozycję współpracy w zakresie kredytowania usług i produktów z obszaru mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

  • www.LeszczynskiSystems.pl
  •  +48 669 777 999
  •  +48 669 777 246
  •  +48 665 777 246
  •  [email protected]
Poprzedni artykułWieża „Korony” udostępniona do zwiedzania
Następny artykułSzrotówek kasztanowcowiaczek zjada kasztanowce w lęborskim Parku Chrobrego