Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zmianę w systemie opustów, czyli w sposobie na bezgotówkowe rozliczenie się prosumentów, którzy zdecydują się na instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej. Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 r. warunki dla prosumentów nie będą już tak korzystne jak dotychczas.

Fotowoltaika w Polsce rośnie w siłę i szczególnie w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Według wiceministra Klimatu i Środowiska Piotra Dziadzio, prosumenci, czyli osoby zaangażowane w proces tworzenia energii i korzystające z wytworzonych zasobów, stanowią obecnie trzy czwarte zainstalowanej mocy w fotowoltaice – na polskim rynku obecnych jest już 600 tys. podmiotów, co oznacza, że ich liczba zwiększyła się aż o 1500 proc. w stosunku do roku 2015, w którym było ich zaledwie 4 tys. Zainstalowana moc fotowoltaiki na koniec kwietnia 2021 r. wyniosła łącznie 4,7 GW.

Nowelizacja ustawy dot. odnawialnych źródeł energii (OZE), która może obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku, zniesie m.in. rozliczenia na zasadzie tzw. opustów. W kolejnym roku inwestorzy wygenerowaną energię będą mogli sprzedać po cenach rynkowych, a dodatkowe jej zasoby kupić na własne potrzeby za pełną cenę. System net-meteringu zostanie zastąpiony przez zwykłą sprzedaż  –  energię kupimy dwukrotnie drożej niż sprzedamy.

W związku z tym warto podjąć decyzję o zakupie systemu PV jak najszybciej. Także dlatego, iż ze względu na zwiększony popyt, znacznie wydłużył się czas oczekiwania na realizację inwestycji. Klienci, którzy jeszcze w tym roku zdecydują się na inwestycję w system fotowoltaiczny, mają zagwarantowane, że przez kolejnych 15 lat będą rozliczani na dotychczasowych zasadach.

Zastanawiasz się, jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Skorzystaj z rady ekspertów i skontaktuj się z firmą Leszczyński Systems.

Firma Leszczyński Systems należy do społeczności Corab Partner – sieci najlepszych instalatorów fotowoltaiki w kraju. Jest to również porozumienie między firmami instalacyjnymi w Polsce, a firmą Corab jako producentem i dostawcą komponentów instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo firma Leszczyński Systems wspólnie z Santander Leasing oferuje indywidualną propozycję współpracy w zakresie kredytowania usług i produktów z obszaru mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

  • www.LeszczynskiSystems.pl
  •  +48 669 777 999
  •  +48 669 777 246
  •  +48 665 777 246
  •  [email protected]
Poprzedni artykułProtest rybaków: zablokują wjazd do Łeby
Następny artykuł10 lipca ekipa Szymona Hołowni ma w planie Lębork