Reklama

Kto wybiera się w weekend do Łeby musi zobaczyć jedną z głównych atrakcji budowanego przy portowym kanale Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Na nabrzeżu stoi już „Ogórek” czyli kuter rybacki GDY-18, który niebawem zostanie usadowiony wewnątrz obiektu na parterze.

Kuter, nazywany przez muzealników ze względu na zielony kolor kadłuba „Ogórkiem”, to potężna, ważąca ponad 120 ton jednostka. Kuter został wyremontowany w gdańskiej stoczni, do Łeby przypłynął w dwóch częściach na barce.

Historyczny stalowy kuter GDY-18 został przecięty na pół co pozwoli zwiedzającym zaglądać do środka jednostki.

Głównym założeniem budowanego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych, prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Placówka w Łebie będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Poprzedni artykułParking dla autokarów turystycznych potrzebny od zaraz
Następny artykułNowy budynek w mieście – Grunwaldzka nr 16