Reklama

Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński uczestniczył we wtorek 18 maja w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowane przy łebskim porcie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.

– Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie obiektem architektonicznym, który niewątpliwie stanie się ikoną miasta i regionu – mówił wicepremier Piotr Gliński. – Jestem przekonany, że nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie odgrywać kluczową rolę w zachowaniu polskiego dziedzictwa związanego z Morzem Bałtyckim dla przyszłych pokoleń.

– Pierwsza decyzja dotycząca ustanowienia muzeum w Łebie zapadła jeszcze w 1945 roku, lecz od tamtego czasu nie udało się tego pomysłu zrealizować. Przez te wszystkie lata różne budynki w naszym mieście pojawiały się w planach zagospodarowania jako przeznaczone do przekazania na cele muzealne. Paradoksalnie – patrząc dziś na powstające Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego – cieszymy się, iż tamte wieloletnie starania nie przyniosły skutku, ponieważ nie moglibyśmy dziś realizować tak wspaniałego projektu. – podkreślał senator Kazimierz Kleina, który od wielu lat zabiegał o budowę muzeum w Łebie.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstaje przy porcie w Łebie po wschodniej części kanału. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2020 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowany ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Architektura budynku będzie podkreślać nautologiczny charakter nowego muzeum i w harmonijny sposób współtworzyć krajobraz miasta. Jednorodna bryła o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych będzie otwarta na łebską promenadę i kanał portowy. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady, pokrytej giętymi drewnianymi listwami, oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm.

W projekcie przewidziano zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, co pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie obiektu na tradycyjną energię.

Głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym Muzeum będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Jej część wczesnośredniowieczna będzie skupiona wokół przystani w Pucku i znalezionych w niej wraków wraz z opowieścią o żegludze Słowian i Skandynawów w tym czasie. Prezentując dziedzictwo morskie ludności będącej partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII w., Muzeum w Łebie będzie swoistą odpowiedzią na historię prezentowaną przez takie muzea jak Muzeum Łodzi Wikingów w norweskim Oslo czy duńskim Roskilde. Okres późnośredniowieczny to narracja o związku hanzeatyckim i handlu, który za sprawą Bałtyku łączył wschód z zachodem i południe z północą.

W przestrzeni poświęconej rybołówstwu bałtyckiemu dominować będzie natomiast stalowy kuter rybacki GDY-18 – zabytek polskiego przemysłu stoczniowego. Wokół niego prezentowane będą obiekty związane z historią rybołówstwa na Bałtyku oraz z rozwojem szkutnictwa i okrętownictwa rybackiego. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Ponadto łebskie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie posiadało zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

Poprzedni artykułWojewoda Pomorski obdarował samorządowców z powiatu lęborskiego czekami
Następny artykułZlikwidują nadleśnictwo w Lęborku? W tle zmiana ustawy o lasach i atrakcyjne tereny nadmorskie