Reklama

Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Obecnie na Pomorzu około 75 proc. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje swoje emerytury i renty bezpośrednio na rachunek bankowy. To o wiele bezpieczniejsze niż pobieranie świadczeń w gotówce – przekonuje ZUS i Komenda Główna Policji.

Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Rośnie liczba osób – zarówno młodych jak również tych starszych – które mają konto w banku, korzystają z kart płatniczych oraz specjalnych aplikacji na telefony komórkowe. Coraz częściej przelewy robimy przez internet, za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę. Obecnie na Pomorzu około 75 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy

ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Od kilkunastu lat liczba świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Seniorzy nie muszą obawiać się ponoszenia kosztów posiadania konta w banku. Dzięki współpracy ZUS z instytucjami finansowymi można założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP) w każdym banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów. Dzięki temu za darmo można założyć nie tylko rachunek, ale także otrzymać kartę płatniczą (nie trzeba płacić za jej obsługę), wypłacać pieniądze w bankomatach czy też 5 razy w miesiącu zlecić transakcje płatnicze.

Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.

„Na ubankowieniu zyskują zwłaszcza seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa przede wszystkim ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz” – podkreśla Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

„Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie” – przestrzega Rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.
„Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia” – podkreśla insp. Mariusz Ciarka.

Równoległe prowadzenie kampanii edukacyjnych i promocyjnych kierowanych zarówno do seniorów, jak i do osób aktywnych zawodowo o korzyściach wynikających z korzystania z konta płatniczego oraz dostępnych instrumentów płatniczych powinno wpłynąć na podniesienie poziomu wiedzy o funkcjonowaniu usług i produktów finansowych.

Poprzedni artykułPociąg Słoneczny Kolei Mazowieckich znów nie przejedzie przez Lębork
Następny artykułFotowoltaika dla firm. Inwestycja w prąd ze słońca przynosi wymierne korzyści