Reklama

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk po raz kolejny zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie procesu szczepień populacyjnych z wykorzystaniem potencjału samorządów.

„Potencjał postawiony do dyspozycji przez Samorząd Województwa Pomorskiego to 8 tys. szczepień dziennie, a wraz z samorządami powiatowymi pozwalałby na dzienne szczepienie znacznie powyżej 25 tys. osób, co oznaczałoby możliwości objęcia ochroną wszystkich nieszczepionych dotąd Pomorzan w okresie 6-8 tygodni” – deklaruje marszałek Struk w piśmie wysłanym do premiera 16 kwietnia 2021 roku.

W swoim liście marszałek przypomniał również, że Samorząd Województwa Pomorskiego już w ubiegłym roku zapewnił podległym podmiotom leczniczym możliwości magazynowania szczepionek w niskich temperaturach, wyposażając je w odpowiednią infrastrukturę, umożliwiającą przechowywanie jednocześnie dodatkowej ilości 100 000 dawek, w  różnych lokalizacjach w województwie (Słupsk, Kościerzyna, Prabuty, Wejherowo oraz Trójmiasto).

Jednocześnie niepokój marszałka budzi fakt, że z 62 punktów proponowanych do utworzenia przez samorządy lokalne, często we współpracy z podmiotami leczniczymi Samorządu Województwa Pomorskiego, Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zarekomendował jedynie 25, co wydaje się z lokalnego punktu widzenia bardzo istotnym ograniczeniem dla optymalnego oraz równomiernego zabezpieczenia szczepienia populacyjnego mieszkańców województwa.

„Tak jak Samorząd Województwa Pomorskiego nie uchylał się od wsparcia Rządu RP w kwestii organizacji szpitala tymczasowego w Gdańsku i przyjął na siebie sprawę jego zorganizowania i prowadzenia, tak i tym razem w kwestii szczepień w sposób oczywisty deklarujemy zaangażowanie i pomoc (…) zgodnie z Pana słowami „wszystkie ręce na pokład” – zadeklarował marszałek Struk.

Warto przypomnieć, że podmioty podległe Samorządowi Województwa Pomorskiego wykonały dotąd ponad 60 tys. szczepień, w tym ponad 13 tys. szczepień drugą dawką.

Poprzedni artykułLaura Paczuła otrzyma najdroższy lek świata jeszcze w kwietniu
Następny artykułPracowity tydzień lęborskich policjantów na froncie walki z pandemią