Reklama

Stowarzyszenie Rowerowe LEW Lębork apeluje do mieszkańców powiatu lęborskiego i okolic o zwrócenie większej uwagi na zachowanie naszych psów. Chodzi o sytuacje, w których swobodnie biegające zwierzaki rzucają się w pogoń za rowerzystami.

– Prosimy przede wszystkim o właściwe zabezpieczenie posesji z których mogą wyskakiwać psy, powodując zagrożenie w ruchu drogowym dla nas rowerzystów. Niestety nie wszyscy mamy tyle sił, aby od takiego psa odjechać – mówi Adam Matuszek, prezes stowarzyszenia.

W apelu podkreślono, że pogoń psa za rowerzystą może skutkować upadkiem, kolizją bądź nawet wypadkiem drogowym. Poszkodowane w takim zdarzeniu może być także samo zwierzę. Zgodnie z prawem, odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi właściciel psa.

– Jako społeczność rowerowa, korzystamy z lokalnych sklepów, cenimy sobie pomoc mieszkańców. Dla nas liczy się przyjemność z jazdy, dlatego prosimy o przypilnowanie swoich zwierząt – dodaje Adam Matuszek.

Pełna treść apelu wystosowanego przez Stowarzyszenie Rowerowe LEW Lębork

Lębork, dnia 22.04.2020r

Mieszkańcy Powiatu Lęborskiego i okolic

PROŚBA

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Lęborskiego i okolic. W imieniu członków Stowarzyszenia Rowerowego „Lew Lębork” oraz innych rowerzystów zwracam się z prośbą do Państwa o właściwe zabezpieczenie posesji poprzez zamknięcie furtek w ogrodzeniach, przez które mogą wyskakiwać psy, powodując zagrożenie w ruchu drogowym dla nas rowerzystów.

Szanowni Państwo. Każdego dnia po drogach porusza się wielu rowerzystów – jedni jadą do pracy, inni w celach turystycznych poruszają się po drogach asfaltowych, leśnych bądź gruntowych przez Państwa miejscowości, w których mieszkacie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których z niezabezpieczonych prawidłowo ogrodzeń wokoło domów wybiegają psy. Powoduje to zagrożenie w ruchu drogowym dla nas rowerzystów. Niestety nie wszyscy mamy tyle sił, aby od takiego psa odjechać. Czasami mamy pokonanych kilkadziesiąt kilometrów rowerem, podczas kiedy pies może gonić nas na odcinku kilkudziesięciu czy kilkuset metrów. Pogoń psa za nami rowerzystami może skutkować upadkiem rowerzysty, kolizją bądź wypadkiem. W przypadku poniesienia szkody przez nas rowerzystów to Państwo – jako właściciele psa będziecie ponosić odpowiedzialność cywilną i karną (m.in. art. 77 Kodeksu Wykroczeń) za wyrządzone szkody przez swojego czworonożnego pupila. Chcemy przypomnieć, iż Państwo jako właściciele psów możecie ponieść szkody. Może się zdarzyć, że wybiegający pies z niezabezpieczonej prawidłowo posesji wpadnie pod koła roweru lub innego pojazdu. Takie zdarzenie może skutkować obrażeniami lub śmiercią psa. 

Jako społeczność rowerowa jesteśmy bardzo przychylnie nastawieni do Państwa. Bardzo często korzystamy z lokalnych sklepów, przez które przejeżdżamy zakupując żywność czy napoje. Dzięki temu wspieramy lokalną społeczność. Dla nas liczy się przyjemność z jazdy, niezależnie czy jest to jazda turystyczna czy bardziej wyczynowa – sportowa. Stąd kierujemy tą prośbę. Prosimy Państwa o właściwe zabezpieczanie swoich posesji i zamykanie furtek
od ogrodzeń, przez które nie będą mogły wydostać się psy.

W imieniu rowerzystów dziękuję za zrozumienie.

Z poważaniem
Adam Matuszek
Prezes Stowarzyszenia Rowerowego „Lew Lębork”

Poprzedni artykułSANEPID Lębork: najniższa liczba osób w kwarantannie od marca [STAN EPIDEMII 24.04.2020]
Następny artykułZamknięcie szkół przedłużone do 24 maja. Matury rozpoczną się 8 czerwca