Reklama

Według najnowszych danych, które przekazała dziś Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku, na terenie powiatu lęborskiego w kwarantannie przebywa obecnie 168 osób. To najniższa liczba od 30 marca, czyli od dnia w którym poznaliśmy oficjalne statystyki. Niemal połowa wszystkich izolowanych osób przebywa w Lęborku.

W piątek rano, 24 kwietnia, Ministerstwa Zdrowia informuje o 248 nowych potwierdzonych zachorowaniach w kraju. Od początku epidemii mamy w kraju 10 759 zdiagnozowanych osób z koronawirusem, w tym na Pomorzu 252.

Cztery spośród dziewięciu nowych osób zakażonych na Pomorzu koronawirusem to gdańszczanie. Tym samym liczba potwierdzonych przypadków w Gdańsku przekroczyła setki i wynosi obecnie 103. Według danych z czwartku, na Pomorzu wyzdrowiało już 71 osób, oznacza to, że realnie zarażonych pozostaje 181.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych było 23 kwietnia 3 095 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1 944 zakażonych osób – podało w piątek rano zestawienie z czwartku Ministerstwo Zdrowia. Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 97 905 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 20 546 osób.

Toczą się prace, również w Polsce, nad lekiem opartym na osoczu osób, które przebyły koronawirusa. Wydaje się, że jest szansa, żeby na jesieni taki lek został wprowadzony do użytku – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jak podkreślił, prace nad przetaczaniem osocza osób, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 osobom chorującym, są na razie „eksperymentem medycznym”. „To nie jest dzisiaj cudowny lek, to jest ciągle eksperyment” – przekonywał. „To terapia, nad którą dzisiaj pracują klinicyści – zaangażowaliśmy krajowych konsultantów wielu dziedzin: m.in. transfuzjologii, hematologii, onkologii i lekarzy zakaźników” – powiedział.

W szczecińskim szpitalu wojewódzkim po raz pierwszy przetoczono w czwartek osocze ozdrowieńca osobie zakażonej koronawirusem. Pacjentka wymaga intensywnej opieki medycznej, nie pomogły inne możliwości leczenia. „Przeprowadzono dzisiaj procedurę przetoczenia osocza ozdrowieńców. To świeża sprawa, nie jesteśmy pierwsi w Polsce – zasługę trzeba oddać panu profesorowi (Krzysztofowi) Tomasiewiczowi z Lublina. (…) Zobaczymy, jak będzie wyglądał stan kliniczny chorej” – powiedział w czwartek dziennikarzom naczelny lekarz ds. COVID prof. Miłosz Parczewski ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Spółki Johnson&Johnson przekażą ponad 1 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i sprzętu ratującego życie w walce z COVID-19 w Polsce – poinformowała w czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. Jak wyjaśnia stacja BBC, połowa z nich otrzyma szczepionkę przeciw Covid-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają.

Poprzedni artykułCztery miasta jednoczą siły – #CityWillWait
Następny artykułRowerzyści apelują: pilnujcie psów i zamykajcie furtki! Stawką jest bezpieczeństwo nas wszystkich