Szpital Tymczasowy w Gdańsku
Szpital Tymczasowy w Gdańsku
Reklama

Do końca tygodnia o 173 zwiększy się liczba łóżek w pomorskich szpitalach II poziomu, w szpitalu tymczasowym w AMBEREXPO przybędzie 56 łóżek internistycznych i 10 respiratorowych. W piątek, 19 marca będzie wiadomo, ilu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych udało się zrekrutować do pracy w tym szpitalu.

W szpitalu tymczasowym w Gdańsku na 66 łóżek zajętych jest 64, na 10 stanowisk respiratorowych zajętych jest osiem.

– Ale sytuacja jest dynamiczna, za chwilę znów wszystkie łóżka mogą być zajęte – mówi Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki. – Decyzją Ministerstwa Zdrowia na wniosek wojewody pomorskiego liczba łóżek internistycznych w AMBEREXPO mają wzrosnąć do 188, a do 20 – stanowiska respiratorowe. Na razie do piątku, 19 marca, dojdzie kolejnych 56 łóżek.

Jak mówi dyrektor Karpiński zwiększy się też liczba łóżek dla chorych na koronawirusa w szpitalach II poziomu – czyli tych, do których trafia najwięcej chorych na covid-19, w których otrzymują leki antywirusowe i tlenoterapię – o 159 łóżek internistycznych i 14 stanowisk respiratorowych.

Dyrektor Karpiński podkreśla, że obecnie do szpitali trafiają ludzie młodzi w wieku 30-40 lat, z których większość ma płuca zajęte w ponad 50 procentach, chorzy zgłaszają się za późno od momentu wystąpienia pierwszych objawów. 

– Kiedy zachorujemy, trzeba wyposażyć się w pulsoksymetr i sprawdzać saturację, jeśli spadnie poniżej 90, czy nawet już 94 to trzeba bezwzględnie jechać do szpitala – podkreśla Jerzy Karpiński. 

Choć codziennie przybywa chorych z ciężkim przebiegiem koronawirusa, w szpitalach (przede wszystkim tymczasowych) jest możliwość zwiększania bazy łóżkowej. Dziś poważnym problemem jest brak kadry medycznej do opieki nad pacjentami z koronawirusem.

– Szpital tymczasowy miał zacząć działać od 1 lutego 2021 roku – mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus w Gdańsku. – Od początku listopada i grudnia 2020 roku prowadziliśmy intensywną rekrutację personelu do szpitala w AMBEREXPO. I znaleźliśmy kadrę, udało się stworzyć bazę pracowników. Jednak kiedy zmieniały się decyzje o otwarciu szpitala, część tego zrekrutowanego zespołu po prostu się wykruszyła. Personel zatrudnił się w innych miejscach. Szukamy znów, ale lekarze są na kontraktach, nie mogą od razu przejść do nas. Oferty przychodzą, pod koniec tygodnia, także już po konkretnych rozmowach z chętnymi do pracy, będziemy wiedzieli, ile osób personelu pozyskaliśmy. W tej chwili w szpitalu pracuje około stu osób, orientacyjnie potrzebowaliśmy około 150-ciu.

Poprzedni artykułLęborski sąd rozstrzygnie sprawę nielegalnego zabicia żubra pod Potęgowem
Następny artykułUwaga kierowcy! Intensywne opady śniegu dziś w nocy