Reklama

W związku z obecną sytuacją epidemiczną tegoroczna gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” została odwołana. Werdykt jury został ogłoszony za pomocą internetu.

Marszałek Mieczysław Struk oraz dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński przedstawili online, laureatów w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy literackiej.

Przypomnijmy, że Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” powstała w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek. Powodem jej powołania była troska o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a także o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury.

Tegoroczną laureatką w tej kategorii Książka Roku została Izabela Morska, autorka powieści „Znikanie”. Izabela Morska jest pisarką, eseistką, krytyczką kultury, członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Badań nad Literaturą Anglojęzyczną na Uniwersytecie Gdańskim.

W kategorii Pomorska Książka Roku laureatami zostali prof. Józef Borzyszkowski oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński, autorzy monografii „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” (tomy III-V).

Józef Borzyszkowski jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W przeszłości pełnił funkcję wicewojewody gdańskiego i senatora, a także wiceprzewodniczącego Rządowego Zespołu ds. Opracowania Nowej Koncepcji Ustroju Terytorialnego Państwa. Z jego inicjatywy powstał Instytut Kaszubski.

Cezary Obracht-Prondzyński to wybitny historyk, socjolog i antropolog związany z Uniwersytetem Gdańskim. Pełni funkcje kierownika Zakładu Antropologii Społecznej oraz kierownika Pomorskiej Pracowni Badań nad Kulturą. W pracy naukowej zajmuje się problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowymi problemami współczesności, kulturą Kaszub i Pomorza, polityką regionalną.

W kategorii Całokształt pracy literackiej laureatem został prof. Zenon Ciesielski – historyk literatury i kultury skandynawskiej, emerytowany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Umea w Szwecji.

Poznaliśmy także zdobywcę Kaszubskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski, zrealizowane w roku poprzedzającym jej wręczenie lub za całokształt pracy literackiej w tym języku. Tegorocznym laureatem tej nagrody został ojciec prof. Adam Sikora – zakonnik, teolog, autor tłumaczeń Biblii z języków oryginalnych na język polski i kaszubski.

Konkurs Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, natomiast nagrody w wysokości 15 tys. zł dla każdego z laureatów ufundował samorząd województwa pomorskiego.

Poprzedni artykułTesty na koronawirusa w Lęborku. Do punktu pobrań wjedziemy teraz od ul. Wybickiego
Następny artykułCoraz wyższe dziennie przyrosty zakażonych koronawirusem w powiecie lęborskim [STAN EPIDEMII 02.11.2020]