Reklama

Szpital w Lęborku od 30.10 października zmienia organizację punktu pobrań wymazów w systemie drive-thru. By skorzystać z badania należy samochodem wjechać na teren szpitala bramą od strony ulicy Wybickiego (na zdjęciu). Po pobraniu wymazu wyjazd następował będzie bramą na ulicę Węgrzynowicza.

Obserwując korki jakie tworzyły się do tej pory na zatłoczonej zwyczajowo ulicy Węgrzynowicza zmianę należy oceniać pozytywnie. Na Wybickiego ruch jest mniejszy, szczególnie w okresie gdy LO nr 1 jest zamknięte. Gdyby pojazdy ustawiały się w kolejce także na Dygasińskiego przed budynkiem szkoły utrudnienia w ruchu byłyby zminimalizowane.

O punkt przyszpitalny pobrań drive-thru i o inne sprawy zapytaliśmy w zeszłym tygodniu naczelnego lekarza SPS ZOZ Artura Barnę. – Pobieramy 50-80 wymazów dziennie. Czas otwarcia punktu drive-thru w chwili obecnej nie jest w pełni wykorzystywany – mówił doktor Artur Barna. Pytany o plany wojewody dot. przekształcenia szpitali powiatowych w placówki jednoimienne do leczenia osób z COVID-19 naczelny lekarz szpitala informuje, że w chwili obecnej nie ma takich informacji, choć sytuacja jest dynamiczna. „Biorąc pod uwagę sytuację innych szpitali powiatowych, które zostały przekształcone, możemy mniemać, że w lęborskim szpitalu przekształconym w jednoimienny, funkcjonować mógłby na obecnych zasadach tylko oddział położniczy, neonatologiczny oraz SOR” – czytamy w informacji przesłanej przez A. Barnę.

W ostatnich dniach regularnie notujemy na terenie powiatu lęborskiego 20-30 nowych zakażeń. Niestety od poniedziałku 27 października Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lęborku zrezygnowała z podawania danych o pandemii COVID-19 w powiecie lęborskim i poszczególnych gminach. Nie wiemy więc ile w Lęborku mamy nowych zakażeń, ile aktywnych przypadków czy osób na kwarantannie. Zlikwidowana została także informacja o osobach przebywających w szpitalach.

Z ogólnych danych Wojewódzkiego Sanepidu możemy wyczytać, że na terenie powiatu lęborskiego notujemy obecnie 466 aktywnych przypadków osób z COVID-19. W skali województwa jest to 10583 przypadków. 10142 osób w województwie przebywa w izolacji domowej, 443 w szpitalach.

W skali województwa pomorskiego zmarło ze stwierdzonym koronawirusem 264 osób w tym 1 mieszkanka z powiatu lęborskiego.

Poprzedni artykułBędą dodatkowe łóżka w szpitalach. Zarząd Województwa deklaruje wsparcie w walce z epidemią
Następny artykułPomorskie Nagrody Literackie rozdane. Przedstawiamy laureatów