Reklama

W ostatnich dniach ograniczona została sprawozdawczość w tym zakresie. Przez wiele miesięcy lęborski Sanepid w codziennych informacjach przekazywał w dni robocze w tabeli informacje o nowych zakażeniach, osobach w szpitalach, wyzdrowiałych i liczbie osób na kwarantannie z podziałem na gminy. Dane te pozwalały ocenić sytuację epidemiczną w Lęborku i ościennych gminach. W zeszłym tygodniu z tabeli zniknęły rubryki o ozdrowieńcach i osobach w szpitalach. Pozwalały one wyliczyć ile aktywnych zakażeń notujemy w miastach i gminach powiatu lęborskiego. Obecnie te dane są nieosiągalne.

W poniedziałek 26 października 2020 r. w raporcie pojawiły się nieścisłości w liczbie osób zakażonych w weekend i poniedziałek. Liczby te nie zgadzały się z dziennymi raportami Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Wystosowaliśmy zapytanie do lokalnego Sanepidu o przyczynę znacznych różnic i niedoszacowania nowych przypadków (pominięte zostały prawdopodobnie wyniki z soboty – 34 zakażenia). Tabelaryczne zestawienie z błędem opublikowało w tym czasie kilka samorządów. Na zapytanie mailowe nie otrzymaliśmy odpowiedzi, pojawiła się natomiast informacja na stronie Powiatu Lęborskiego, że od 27 października 2020 następuje zmiana w raportowaniu danych statystycznych, dotyczących liczby osób w kwarantannie, potwierdzonych zakażeń oraz ozdrowień z podziałem na gminy Powiatu Lęborskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu „Brak uszczegółowień dotyczących poszczególnych gmin wynika z faktu konieczności skupienia się pracowników Sanepidu na ich podstawowych czynnościach, w tym na przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, podejmowaniu działań zaradczych oraz na pozostałych czynnościach służby, które oprócz przeciwdziałania pandemii również jest ona zobowiązana codziennie wykonywać. Dane na stronie wojewódzkiego Sanepidu aktualizowane są codziennie.

Warto zauważyć, że pod tym adresem brak jest informacji o liczbie osób na kwarantannie z podziałem na poszczególne powiaty i gminy oraz o osobach hospitalizowanych. Liczby nowych zakażeń czy aktywnych przypadków podawana jest w odniesieniu do całego powiatu bez podziału na gminy.

Nasza redakcja od początku pandemii prowadzi zbiorcze statystyki liczby osób na kwarantannie i zakażeń i jest to jedyne lokalne źródło informacji w ujęciu historycznym.

Komentarz redakcyjny

Pozbawienie mieszkańców powiatu lęborskiego dostępu do danych związanych z pandemią koronawirusa na naszym terenie niepokoi. Dzieje się to w chwili gdy druga fala zakażeń dotyka coraz więcej mieszkańców, a kwarantanną objętych jest ponad tysiąc osób (aktualnych danych brak). W czasie gdy kolejne gałęzie gospodarki są wyłączane (gastronomia, rozrywka, fitness) pozbawia się mieszkańców dostępu do danych statystycznych niezbędnych do skutecznych działań przy zwalczaniu pandemii. Nie widzimy uzasadnienia takiej decyzji. Budzi ona podejrzenie o ukrywaniu rozmiaru pandemii i jest wodą na młyn dla spiskowych teorii. Jeżeli codzienne przygotowanie prostej tabelki jest ponad możliwości organizacyjne Sanepidu, może warto wzorem Gdańska wzmocnić siły kadrowe instytucji? Na apel Marszałka Województwa Pomorskiego w jeden dzień 70 pracowników Urzędu Marszałkowskiego wyraziło chęć na oddelegowanie do pracy w Sanepidzie, by wesprzeć tą instytucję w trudnym dla niej czasie. Rozwiązania te warto przenieść też na nasz grunt.

Mieszkańcy powiatu lęborskiego mają pełne prawo do informacji o sytuacji pandemicznej na naszym terenie. O liczbie nowych zakażeń, wyzdrowień czy liczbie osób na kwarantannie.

Poprzedni artykułPracownicy urzędu marszałkowskiego na pomoc sanepidowi
Następny artykułBędą dodatkowe łóżka w szpitalach. Zarząd Województwa deklaruje wsparcie w walce z epidemią