Reklama

Najnowsza mapa z aktywnymi przypadkami COVID-19 na Pomorzu przygotowana przez Fundację Ambasada Kultury, a na niej czysty od aktywnych zachorowań powiat lęborski.

W zeszłym tygodniu wykryto ognisko zakażania wirusem Sars-CoV-2 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Szpital zamknął oddziały położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny oraz poradnie patologii ciąży i neonatologiczną. Pacjenci nie są przyjmowani. Porody odbywają się w szpitalach w innych miastach w tym w Lęborku.

Kwarantanną objęty jest także Urząd Miasta w Ustce z związku z zakażeniem jednego z dyrektorów miejskiej spółki, dodatkowe środki ostrożności wdrożono także na terenie powiatu bytowskiego. Na Pomorzu jest obecnie 101 aktywnych przypadków zachorowań. 17 osób przebywa w szpitalach, 84 w izolacji domowej.

W Lęborku i Powiecie Lęborskim sytuacja jest stabilna. Nie ma aktywnych przypadków, wzmożono natomiast kontrole w punktach handlowych na okoliczność zakrywania ust i nosa przez klientów.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki podczas objazdu kraju na Podlasiu przekonywał w zeszłym tygodniu seniorów by poszli na wybory bo „epidemia jest w odwrocie” i „nie ma się czego bać”. Jego wypowiedzi wywołały wiele emocji i komentarzy. Wyraźnie zwraca się w stronę najstarszych, aby w II turze nie bali się głosować. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” na tę grupę wyborców zwrócił uwagę Adam Bielan. – 28 czerwca w grupie osób powyżej 60. roku życia była frekwencja o 10 pkt proc. niższa niż w październiku zeszłego roku. Milion osób mniej zagłosowało w tej grupie i tu są jeszcze rezerwy – powiedział rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

– Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już nie trzeba się go bać, trzeba pójść na wybory, tłumnie, 12 lipca. Będą zachowane wszystkie wymogi sanitarne – mówił w Tomaszowie Lubelskim szef rządu. Podczas spotkania w Wysokim Mazowieckim przekonywał, że sytuacja związana z koronawirusem „stabilizuje się”. – W sensie jak najbardziej pozytywnym, coraz mniej w trendzie jest zachorowań, zgonów jeszcze mniej, to mnie szczególnie cieszy. To już jest teraz choroba, można powiedzieć, jak inne, czekamy tylko na szczepionkę. Myślę, że kilka miesięcy i ktoś na świecie ją wynajdzie, bo wielkie pieniądze poszły na jej opracowanie.

Poprzedni artykułKtóra z osób urodzonych w Lęborku wspięła się na najwyższy szczebel politycznej władzy?
Następny artykułJak Szymon Gie zmarnował młodzieńcze lata