Reklama

Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia reżimu antywirusowego. Szef rządu poinformował również, że kolejne etapy luzowania obostrzeń ogłaszane będą co dwa tygodnie, a zależeć będą od przyrostu zachorowań na COVID-19 i wydajności służby zdrowia czy przestrzegania zasad dystansowania społecznego.

Szczegółowy plan znoszenia kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przedstawił dziś premier Mateusz Morawiecki. Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi istotne ograniczenia w handlu. Otwarte będą centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzony jednak zostanie limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni. Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane będą czynne w weekendy. Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

  • Biblioteki i muzea. Rząd uchyla zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  • Rowery miejskie. Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.
  • Rehabilitacja lecznicza. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Od środy 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Aktualne pozostają wczesniejsze zalecenia o:

  • zachowaniu 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
  • obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych,
  • zdalnych pracy i nauce, jeśli tylko jest to możliwe,
  • ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/2852074961577023/?t=440
Poprzedni artykułSANEPID Lębork: przybywa przebadanych mieszkańców pow. lęborskiego [STAN EPIDEMII 29.04.2020]
Następny artykułOgniska zarażeń koronawirusem na Pomorzu. Największe w domu seniora w Koleczkowie