Reklama

Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Na Pomorzu otrzymało je prawie 7 tys. prowadzących działalność gospodarczą. 20 kwietnia świadczenia trafiły do następnej partii przedsiębiorców. Kolejne wypłaty będą realizowane na bieżąco w następnych dniach. Do prowadzących pomorskie firmy trafiło 13,8 mln zł.

Do 16 kwietnia do pomorskich placówek ZUS wpłynęło ponad 61,6 tys. wniosków o wsparcie. Ponad 44,5 tys. dotyczy zwolnienia ze składek, 13,7 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla prowadzących swoją działalność, a ponad 1,5 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla pracujących na umowach cywilnoprawnych. Przedsiębiorcy ubiegają się także o możliwości odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek. W tym przypadku zniesiono obowiązek uiszczania opłaty prolongacyjnej. Do tej pory do obu oddziałów ZUS w Gdańsku i w Słupsku wpłynęło ponad 1,7 tys. takich wniosków.

ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych dotyczących składek za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl

Poprzedni artykułSANEPID Lębork: 230 osób w kwarantannie, Polska zbliża się do 10 tys. zakażeń [STAN EPIDEMII 21.04.2020]
Następny artykułWojsko wkracza do DPS-ów na Pomorzu. Powstał wojewódzki Zespół Interwencji Kryzysowej