Reklama

Zdjęty zostanie zakaz wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca – m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi – powiedział w czwartek PAP minister środowiska Michał Woś. Poniedziałkowy termin otwarcia lasów może zostać dotrzymany – dodał.

WIĘCEJ: Wiceszef MZ: zapowiadane luzowanie obostrzeń będzie dość symboliczne i bardzo ostrożne >>

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na konstytucyjne prawa ograniczane przez wprowadzenie zakazu wstępu do lasu. Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne.

„Przedstawiłem rekomendacje premierowi (Mateuszowi) Morawieckiemu i zespołowi rządowemu. Ja sam jestem zwolennikiem otwarcia lasów” – podkreślił szef resort środowiska. Przyznał, że nie był entuzjastą ich zamykania, ale „zdecydowali epidemiolodzy, żeby ograniczyć mobilność społeczeństwa”.

CZYTAJ TAKŻE: Można stać w kolejce pod sklepem, ale od lasu wara? Jest petycja o wycofanie leśnej blokady >>

„Na pewno decyzja o otwarciu lasów będzie pierwszą z decyzji w ramach powrotu do nowego reżimu sanitarnego czy odmrażania gospodarki” – wskazał Woś. Zastrzegł, że mówimy teraz o nowym reżimie sanitarnym, „bo życie przez najbliższy czas już nie będzie takie samo jak w styczniu czy lutym tego roku”.

Woś zaznaczył, że samo otwarcie lasów „nie powoduje zdjęcia niektórych restrykcji, które będą tam obowiązywały”. Jak mówił, zostanie zdjęty zakaz wstępu do lasów, natomiast pozostanie zamknięta infrastruktura towarzysząca – edukacyjno-turystyczna, typu specjalne ścieżki edukacyjne czy wiaty, miejsca biwakowe, ale też parkingi.

„Natomiast sam wstęp do lasu będzie możliwy. (…) Dzisiaj wicepremier (Jacek) Sasin mówił o terminie poniedziałkowym; jeżeli nic się nie wydarzy, to bardzo się cieszę, że ten termin poniedziałkowy rzeczywiście może być dotrzymany” – powiedział Woś.

3 kwietnia br., w związku ze stanem epidemii, Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów; zamknięto też parki narodowe. Resort środowiska tłumaczył, że decyzja wynikała z faktu, że wiele osób, mimo zagrożenia epidemią, gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

WIĘCEJ: Lasy Państwowe wprowadzają zakaz wstępu do lasów w całej Polsce >>

ŹRÓDŁO(PAP) Magdalena Jarco maja/ pad/
Poprzedni artykułWiceszef MZ: zapowiadane luzowanie obostrzeń będzie dość symboliczne i bardzo ostrożne
Następny artykułPół miliona kurcząt tygodniowo wykluwa się w Lęborku