Dezynfekcja przystanku w Lęborku w czasie epidemii koronawirusa. 09.04.2020 / foto: Jacek Szada-Borzyszkowski
Dezynfekcja przystanku w Lęborku w czasie epidemii koronawirusa. 09.04.2020 / foto: Jacek Szada-Borzyszkowski
Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek po południu o 234 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 10 kolejnych zgonach. Łącznie zakażenie wykryto u 5575 osób, z których 174 zmarły. W województwie pomorskim odnotowano dziś 10 nowych zakażeń.

Pomorski SANEPID poinformował, że mamy już 153 przypadki zakażenia koronawirusem w województwie. 17 osób jest hospitalizowanych, 130 poddanych jest izolacji domowej. Jedna osoba zmarła, 5 wyzdrowiało. 29 osób chorych na COVID-19 to pracownicy medyczni. W ciągu ostatniej doby wykonano 367 testów.

Według najnowszych danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lęborku w kwarantannie przebywają 273 osoby na terenie powiatu lęborskiego. W sumie od wczoraj przybyło 41 nowych, jedynie w Łebie, dwie opuściły izolację. W Lęborku i powiecie lęborskim nie wykryto przypadku zarażenia, ale brak informacji o testach wykonywanych wśród mieszkańców po 30 marca – wtedy podano liczbę 24 testów.

WIĘCEJ: SANEPID Lębork: wiemy o wykonaniu tylko 24 testów wśród mieszkańców powiatu [STAN EPIDEMII 09.04.2020] >>

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku informuje, że w dniach 9-17 kwietnia 2020 r. oddział terenowy w Lęborku będzie nieczynny. W tych dniach czynna będzie placówka w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 21 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.00.

Od jutra (10 kwietnia) do odwołania zamknięty zostanie teren cmentarza komunalnego w Rumi przy ulicy Górniczej. Nekropolie zamykają także inne miasta, zrobiły to m.in. Wejherowo oraz Sopot.

Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi” – przekazał w czwartek, 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki. Do 19 kwietnia przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Jak dodał premier, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. Decyzje rządu objęły również szkoły – placówki będą zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przesunięte. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że od przyszłego czwartku będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

WIĘCEJ: Obowiązkowe zakrywanie twarzy od 16.04 i przedłużony reżim antywirusowy. Rząd aktualizuje narzucony rygor >>

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących potrzeb – podały w czwartek branżowe organizacje motoryzacyjne. Dodały, że inni mogą poczekać.

WIĘCEJ: Ministerstwo pozwala wymieniać opony na letnie tylko w autach służbowych. Inni mają poczekać >>

– Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcejmówił dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Gdybyśmy nie wprowadzili obostrzeń, mielibyśmy obecnie pięć razy więcej przypadków zachorowań na koronawirusa, czyli 25 tys.oszacował w czwartek w rozmowie w Polskim Radiu, minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Gdyby nie obostrzenia w życiu społecznym, liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii przekroczyłaby 16 tys., a nie 4 tys. – zauważył w środę w radiowej Trójce minister zdrowia.

1973 chorych z SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najtragiczniejsza doba epidemii w Stanach Zjednoczonych; w poprzednim dobowym raporcie informowano o 1939 zgonach. 610 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech – podała Obrona Cywilna w czwartek. Łączny bilans zgonów wzrósł tym samym do 18 279. Od środy zanotowano 1615 nowych zakażeń. Obecnie wirusa ma 96 tysięcy osób.

W środę po Świętach Wielkanocnych urząd kanclerski i premierzy krajów związkowych będą rozmawiać na temat rozluźnienia obostrzeń, które wprowadzono w Niemczech w związku z pandemią COVID-19 – poinformowała w czwartek kanclerz Angela Merkel. Decyzja o poluzowaniu tymczasowo wprowadzonych przepisów będą podejmowane „ostrożnie i stopniowo”, ponieważ „można łatwo zniszczyć to, co udało się już tymi obostrzeniami osiągnąć” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Merkel.

Brytyjski premier Boris Johnson opuścił już oddział intensywnej terapii – poinformował w czwartek wieczorem jego rzecznik. Johnson na intensywnej terapii był od poniedziałku wieczorem w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia po zakażeniu koronawirusem, nie był jednak podłączony do respiratora.

Poprzedni artykułKierowcy mogą odetchnąć. Ministerstwo Zdrowia pozwala na sezonową wymianę opon
Następny artykułBadanie na koronawirusa bez wysiadania z samochodu już dostępne w Gdyni