Dezynfekcja przystanku w Lęborku w czasie epidemii koronawirusa. 09.04.2020 / foto: Jacek Szada-Borzyszkowski
Dezynfekcja przystanku w Lęborku w czasie epidemii koronawirusa. 09.04.2020 / foto: Jacek Szada-Borzyszkowski
Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek po południu o 234 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 10 kolejnych zgonach. Łącznie zakażenie wykryto u 5575 osób, z których 174 zmarły. W województwie pomorskim odnotowano dziś 10 nowych zakażeń.

Pomorski SANEPID poinformował, że mamy już 153 przypadki zakażenia koronawirusem w województwie. 17 osób jest hospitalizowanych, 130 poddanych jest izolacji domowej. Jedna osoba zmarła, 5 wyzdrowiało. 29 osób chorych na COVID-19 to pracownicy medyczni. W ciągu ostatniej doby wykonano 367 testów.

Według najnowszych danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lęborku w kwarantannie przebywają 273 osoby na terenie powiatu lęborskiego. W sumie od wczoraj przybyło 41 nowych, jedynie w Łebie, dwie opuściły izolację. W Lęborku i powiecie lęborskim nie wykryto przypadku zarażenia, ale brak informacji o testach wykonywanych wśród mieszkańców po 30 marca – wtedy podano liczbę 24 testów.

WIĘCEJ: SANEPID Lębork: wiemy o wykonaniu tylko 24 testów wśród mieszkańców powiatu [STAN EPIDEMII 09.04.2020] >>

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku informuje, że w dniach 9-17 kwietnia 2020 r. oddział terenowy w Lęborku będzie nieczynny. W tych dniach czynna będzie placówka w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 21 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.00.

Od jutra (10 kwietnia) do odwołania zamknięty zostanie teren cmentarza komunalnego w Rumi przy ulicy Górniczej. Nekropolie zamykają także inne miasta, zrobiły to m.in. Wejherowo oraz Sopot.

Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi” – przekazał w czwartek, 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki. Do 19 kwietnia przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Jak dodał premier, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. Decyzje rządu objęły również szkoły – placówki będą zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przesunięte. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że od przyszłego czwartku będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

WIĘCEJ: Obowiązkowe zakrywanie twarzy od 16.04 i przedłużony reżim antywirusowy. Rząd aktualizuje narzucony rygor >>

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących potrzeb – podały w czwartek branżowe organizacje motoryzacyjne. Dodały, że inni mogą poczekać.

WIĘCEJ: Ministerstwo pozwala wymieniać opony na letnie tylko w autach służbowych. Inni mają poczekać >>

– Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcejmówił dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Gdybyśmy nie wprowadzili obostrzeń, mielibyśmy obecnie pięć razy więcej przypadków zachorowań na koronawirusa, czyli 25 tys.oszacował w czwartek w rozmowie w Polskim Radiu, minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Gdyby nie obostrzenia w życiu społecznym, liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii przekroczyłaby 16 tys., a nie 4 tys. – zauważył w środę w radiowej Trójce minister zdrowia.

1973 chorych z SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najtragiczniejsza doba epidemii w Stanach Zjednoczonych; w poprzednim dobowym raporcie informowano o 1939 zgonach. 610 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech – podała Obrona Cywilna w czwartek. Łączny bilans zgonów wzrósł tym samym do 18 279. Od środy zanotowano 1615 nowych zakażeń. Obecnie wirusa ma 96 tysięcy osób.

W środę po Świętach Wielkanocnych urząd kanclerski i premierzy krajów związkowych będą rozmawiać na temat rozluźnienia obostrzeń, które wprowadzono w Niemczech w związku z pandemią COVID-19 – poinformowała w czwartek kanclerz Angela Merkel. Decyzja o poluzowaniu tymczasowo wprowadzonych przepisów będą podejmowane „ostrożnie i stopniowo”, ponieważ „można łatwo zniszczyć to, co udało się już tymi obostrzeniami osiągnąć” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Merkel.

Brytyjski premier Boris Johnson opuścił już oddział intensywnej terapii – poinformował w czwartek wieczorem jego rzecznik. Johnson na intensywnej terapii był od poniedziałku wieczorem w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia po zakażeniu koronawirusem, nie był jednak podłączony do respiratora.