Policja zamknęła w sobotę dwa gdańskie targowiska
Policja zamknęła w sobotę dwa gdańskie targowiska
Reklama

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie je niestety przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że noszenie maseczek jest w tej chwili zalecane w kontaktach międzyludzkich.

W Polskim Radiu 24 Kraska mówił, że był to dzień dużej liczby nowych zakażeń, zwiększyła się też liczba osób, które zmarły. Na pytanie, dlaczego liczba zakażeń wzrasta i czy to oznacza, że wprowadzone w Polsce restrykcje nie działają, odpowiedział, że restrykcje działają, bo większość się do nich stosuje.

WIĘCEJ: Policja walczy z koronawirusem masowo kontrolując obywateli. Mandat za jeżdżenie „bez celu”, spotkanie na ławce, korzystanie z myjni >>

„To przyniesie efekt, aczkolwiek w te piękne dni – jest ciepła wiosna, tydzień świąteczny – myślę, że Polacy niestety trochę złagodzą te społeczne rygory i to może skutkować nową falą zakażeń. Dlatego cały czas powtarzamy – zostańmy w domu” – podkreślił.

Dodał, że w tym roku święta będą wyjątkowe: powinniśmy zostać w domu i nie jechać do rodziców, bo możemy ich zakazić. Zapytany o nowe zalecenia, jakie rząd ma ogłosić w czwartek i czy będzie to zalecenie chodzenia po ulicach w maseczkach, odparł, że każdy etap epidemii rządzi się swoimi prawami.

WIĘCEJ: Premier Morawiecki: szczyt zachorowań przed nami – gdzieś w maju, czerwcu… >>

„Maseczki są zalecane w tej chwili w kontaktach międzyludzkich. Wiele osób jest bezobjawowych: te osoby, które są zakażone koronawirusem, są osobami najbardziej niebezpiecznymi, bo są nieświadome tego, że zarażają inne osoby. Noszenie przez nie maseczek może sprawić, że nie będą zakażać innych osób” – powiedział.

Poinformował, że nowe zalecenia rządu w sprawie koronawirusa pojawią się w czwartek, ponieważ te dotychczasowe wygasają do świąt. „Myślę, że trzeba te restrykcje niestety przedłużyć” – stwierdził.

WIĘCEJ: Dyrektor generalny LP nie wyklucza przedłużenia zakazu wstępu do lasów >>

Kraska był też pytany o aktualną dostępność łóżek szpitalnych w związku ze wzrostem liczby zakażeń. „Wypełnienie szpitali jednoimiennych jest na ok. 20-25 proc., więc bazą łóżkową dalej dysponujemy. Aczkolwiek jest to uzależnione od województwa. W woj. mazowieckim jest ponad 1200 przypadków zakażeń, czyli jedna czwarta wszystkich przypadków w kraju. Drugie województwo – śląskie ma tylko 601 przypadków, więc widzimy, że nie jest to równomiernie rozłożone w kraju. W tych województwach, gdzie przypadków jest więcej, będziemy potrzebowali coraz więcej łóżek szpitalnych. Dlatego uruchamiamy szpitale tzw. drugiego rzutu. W tej chwili w woj. mazowieckim takim szpitalem jest szpital w Radomiu” – wskazał.

WIĘCEJ: Brakuje podstawowego sprzętu w szpitalach, tak nie powstrzymamy epidemii! Apel wicemarszałka województwa do ministra zdrowia >>

ŹRÓDŁOPAP, Autor: Karolina Mózgowiec /kmz/ joz/
Poprzedni artykułGdzie w Lęborku zakupy zrobimy przez całą dobę? Które markety pracują do północy?
Następny artykułTusze dzików dla służby zdrowia. Akcja „Dziczyzna dla medyka” w Lęborku