Koronawirus - raport z powiatu lęborskiego
Koronawirus - raport z powiatu lęborskiego
Reklama

Nowy raport Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lęborku podaje liczbę 232 osób przebywających w kwarantannie na terenie powiatu lęborskiego, brak osób hospitalizowanych oraz brak wykrytych przypadków COVID-19. Siedem kolejnych osób zakażonych wykryto na Pomorzu, wśród nich małe dziecko. W sumie liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce to 5000.

Nie wiemy nic na temat wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, wśród mieszkańców powiatu lęborskiego. 30 marca podano informację, że do tego dnia przebadane były 24 osoby.

Stan na dzień 08.04.2020r. godz. 10:20

Osoby w kwarantannie wg Ewidencji Wjazdu do Polski:

 • Lębork – 117 (spadek o 3)
 • Łeba – 17 (spadek o 2)
 • Gmina Cewice – 23 (wzrost o 1)
 • Gmina Nowa Wieś Lęborska – 52 (wzrost o 2)
 • Gmina Wicko – 23 (wzrost o 5)
 • SUMA powiat lęborski – 232 (wzrost o 3)

Osoby hospitalizowane:

 • W całym powiecie lęborskim – 0 (bez zmian)

Wykonanych testów na SARS-CoV-2 (brak aktualizacji od 30.03):

 • Lębork – 15
 • Łeba – 2
 • Gmina Cewice – 2
 • Gmina Nowa Wieś Lęborska – 3
 • Gmina Wicko – 1
 • SUMA powiat lęborski – 24

Liczba osób u których stwierdzono wynik dodatni SARS-CoV-2:

 • SUMA powiat lęborski – 0 (bez zmian)

W środę rano potwierdzono siedem nowych zakażeń na Pomorzu. Najwięcej chorych jest z Gdyni. Zakażeni z Pomorza to mężczyzna w starszym wieku z Gdańska, kobieta i mężczyzna w młodym wieku, nastolatka oraz małe dziecko z Gdyni oraz dwójka nastolatek z pow. kościerskiego.

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w województwie pomorskim wynosi obecnie 142. Wszystkie osoby u których potwierdzono nowe zakażenia objęte komunikatem pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną.

Według najnowszych zapowiedzi, rząd planuje poskromić zapędy Polaków, którzy chcieliby opuścić domy z okazji świąt wielkanocnych. W planach jest przedłużenie obecnego rygoru, wzmożone kontrole, podtrzymanie zakazu wchodzenia do lasów. Tymczasem – minister rozwoju zapowiada, że niektóre ograniczenia zostaną z nami na zawsze.

– Wiemy o tym, że powrót do normalności nie nastąpi z dnia na dzień. To nie jest tak, że z dnia na dzień wrócimy do wszystkich naszych nawyków, jakie mieliśmy przed czasem pandemii. Być może część z nich pozostanie z nami na zawsze – przyznała minister Jadwiga Emilewicz podczas wirtualnej konferencji prasowej.

WIĘCEJ: Reżim antywirusowy będzie trwał. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek >>

Na ogrodzeniu lęborskiego stadionu zawisł baner promujący akcję #zostańwdomu w związku z epidemią koronawirusa. To inicjatywa klubu Pogoni Lębork, która zyskała akceptację lęborskiego Centrum Sportu i Rekreacji, zarządzającego stadionem.

WIĘCEJ: Baner na lęborskim stadionie: wrócimy tu jak liga ruszy… #zostańwdomu >>

Karę administracyjną w wysokości 10 tysięcy złotych musi zapłacić mieszkaniec powiatu lęborskiego, który złamali zasady kwarantanny. Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie 7 dni. Za złamanie kwarantanny grozi obecnie kara nawet 30 tysięcy złotych.

WIĘCEJ: 22-letni mieszkaniec powiatu lęborskiego z karą 10 tys. zł za trzykrotne złamanie kwarantanny >>

W gminie Cewice zorganizowano akcję szycia bawełnianych masek wielokrotnego użytku – w ten sposób samorząd planuje wyposażyć w takie środki ochrony wszystkich mieszkańców. Wspólnymi siłami udało się już wyprodukować 1000 maseczek.

WIĘCEJ: Mieszkańcy gminy Cewice uszyli już ponad 1000 sztuk maseczek >>

Grupa radnych gminy Nowa Wieś Lęborska z klubu Mocna Wieś chce wesprzeć lęborski szpital w przygotowaniach do epidemii koronawirusa. Skierowali pismo do wójta Ryszarda Wittke, w którym apelują o uruchomienie rezerwy budżetowej.

WIĘCEJ: Radni gminy NWL chcą wesprzeć lęborski szpital. 26 tys. zł na sprzęt pomocny przy epidemii >>

– Izba Przyjęć Ogólna Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni została zamknięta z powodu zakażenia koronawirusem wśród jednej z osób z personelu medycznego. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji w szpitalu – poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich, czyli właściciela Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Pacjenci są kierowani do innych najbliższych placówek.

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie je niestety przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że noszenie maseczek jest w tej chwili zalecane w kontaktach międzyludzkich.

Poprzedni artykułTusze dzików dla służby zdrowia. Akcja „Dziczyzna dla medyka” w Lęborku
Następny artykułDyrektor WUP w Gdańsku: Przyjmujemy wnioski, środków spodziewam się na dniach