Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę późnym wieczorem o 124 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz o śmierci kolejnych sześciu pacjentów. Rano resort przekazał informację o 120 nowych przypadkach oraz śmierci dwóch osób. Od początku epidemii w Polsce zdiagnozowano 3627 przypadków infekcji, 79 osób zmarło.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w sobotę, że potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 u kolejnych 13 osób z terenu województwa pomorskiego – 1 osoba powiat tczewski, 1 osoba powiat nowodworski, 1 osoba powiat pucki, 10 osób powiat wejherowski.

W związku z koronawirusem 3 kwietnia (piątek) hospitalizowanych było 2 303 osób, 160 587 objęto kwarantanną, a 41 146 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w sobotę rano statystyki z dnia poprzedniego Ministerstwo Zdrowia. 116 osób wyzdrowiało.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 72 901 próbek – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów – podał resort. W Polsce jak dotąd jeden wykonany test na obecność koronawirusa przypada na 573 osoby. Na Pomorzu jeden test przypada statystycznie na zaledwie 900 osób.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia.

Oficjalna liczba zmarłych z powodu infekcji nowym koronawirusem przekroczyła w sobotę poziom 60 tys. – wynika z zestawienia agencji Reuters. Liczba potwierdzonych zakażeń to już ponad 1,1 miliona.

Według statystyk prowadzonych przez agencję na bazie oficjalnych danych, liczba ofiar śmiertelnych to co najmniej 60 053. Przeprowadzone testy wykryły obecność wirusa u ponad 1,14 mln osób. Mniejsze liczby – 1,05 mln chorych i 57 tys. zmarłych – podaje na swoich stronach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wynika to jednak z faktu, że statystyki WHO są rzadziej aktualizowane.

Jak dotąd pandemia w najbardziej dotkliwy sposób dotknęła Włochy, gdzie do soboty z powodu Covid-19 zmarło 14,6 tys. osób. Zarówno we Włoszech, jak i w drugiej pod względem zmarłych Hiszpanii (11 tys. ofiar) liczby codziennie stwierdzanych zgonów przestały rosnąć. W ciągu ostatnich dni najszybciej rosły statystyki zgonów w USA (1328 w ciągu ostatniej doby) i Wielkiej Brytanii (708). W USA jest też najwięcej potwierdzonych przypadków Covid-19 na świecie – ponad 276 tys.

Z zestawienia agencji wynika, że spośród ponad 1,14 mln. zakażonych wirusem, wyzdrowiało dotąd ponad 228 tys.

Poprzedni artykułGdańskie targowiska nie przestrzegały zasad. W sobotę zostały zamknięte przez policję
Następny artykułJak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju ekonomicznego