Policja zamknęła w sobotę dwa gdańskie targowiska
Policja zamknęła w sobotę dwa gdańskie targowiska
Reklama

Zgodnie z rządowymi obostrzeniami obowiązującymi od 1 kwietnia, związanymi z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, na targowiskach i bazarach przebywać mogą maksymalnie trzy osoby przy jednym straganie. W sobotę, 4 kwietnia, na dwóch gdańskich rynkach było ich zdecydowanie więcej. Interweniowała policja, która zdecydowała o zamknięciu obiektów i nałożeniu wysokich kar na administratorów.

Sobota oznacza tzw. dzień targowy na Zielonym Rynku na Przymorzu oraz rynku przy ul. Elbląskiej, w sąsiedztwie stadionu żużlowego. Tego dnia w obu miejscach pojawiają się zazwyczaj tysiące klientów przyjeżdżających z całego miasta, a nawet sąsiedniego Sopotu. Podobnie było w sobotę, 4 kwietnia. Kupujących wydawało się być nawet więcej niż zwykle w związku z tym, że jest to ostatni weekend przed Świętami Wielkanocnymi.

Wraz z klientami w obu miejscach pojawiły się także policyjne patrole, które sprawdzały czy targowiska przestrzegały obowiązujących zasad. Bardzo szybko okazało się, że nie. Nie dość, że wielokrotnie przekroczono dopuszczalną maksymalną liczbę osób na targowiskach, to administratorzy nie zapewnili ani klientom, ani handlującym obowiązkowych rękawiczek jednorazowych i płynu dezynfekcyjnego.

– Policjanci monitorujący dziś sytuację w rejonie targowisk miejskich w Gdańsku zauważyli, że administratorzy nie przestrzegają wprowadzonych obostrzeń. Nawiązali z nimi kontakt i zobligowali do wyposażenia sklepów, straganów w środki dezynfekujące oraz rękawiczki. Policjanci zobligowali również administratorów do tego, aby monitorowali ruch na targowiskach a w razie, gdyby mieli z tym problem – zgłaszali interwencje. W związku z tym, ze zarządcy nie spełnili wymagań, zdecydowano o zamknięciu dwóch targowisk. Policjanci w tej sprawie skierują dokumentację do służb sanitarnych, które mogą nałożyć grzywny nawet do 30 tys. złotych – informuje asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Co istotne, rynki zostały zamknięte tylko w sobotę. Niewykluczone, że w kolejnych dniach będą już funkcjonowały – pod warunkiem przestrzegania przez ich administratorów wszystkich rządowych wymogów.

ŹRÓDŁOKamila Grzenkowska / www.gdansk.pl
Poprzedni artykułOchotnicza Straż Pożarna apeluje: mówcie prawdę dyspozytorowi!
Następny artykułMinisterstwo Zdrowia: w sobotę 244 nowe przypadki zakażenia. Na Pomorzu ponad 100 wykrytych infekcji