I ❤ LĘBORK
I ❤ LĘBORK
Reklama

Do wczoraj można było składać wnioski na Budżet Obywatelski Lęborka na rok 2021. Wśród 24 złożonych projektów (trwa ich weryfikacja cała i lista nie jest jeszcze znana) znalazł się także projekt pod nazwą I ❤ LĘBORK

Złożony przez Sławomira Łukaszuka projekt to wg. autora jedyna taka w Polsce i na świecie multimedialna konstrukcja w formie napisu I ❤ LĘBORK z wbudowanym w serce telewizorem zapewniającym możliwość wyświetlenia filmów o naszym mieście. Telewizor został użyty jako symbol historii Lęborka i osoby Paula Nipkowa – wynalazcy, prekursora powstania telewizji. Dodatkowo litery napisu będą podświetlone, mając jednocześnie opcję zmiany kolorów iluminacji. „Niech zatem cały świat ZOBACZY, że ta cała telewizyjna przygoda zapoczątkowała się w naszym Lęborku” pisze w uzasadnieniu wniosku jego autor.

Wielka konstrukcja w formie napisu o wymiarach 2m x 11m miała by stanąć na skwerze przy rondzie Jana Pawła II/Abrahama, przed stacją paliw CIRCLE K. Wg wnioskodawcy byłaby to atrakcja wizerunkowa miasta, która z pewnością zaskoczy turystów i przejezdnych. Będzie dowodem silnej identyfikacji mieszkańców ze swoją małą ojczyzną. Napis pobudzi odczucia patriotyczne oraz ugruntuje wiedzę historyczną. Instalacja zawiera w sobie ławki do siedzenia, umiejscowione na dolnych częściach liter, posłuży zatem jako swoisty „meeting point” dla przechodniów i turystów, budząc zainteresowanie nawet po zmroku. Litery napisu będą podświetlone, mając jednocześnie opcję zmiany kolorów iluminacji. Najbardziej innowacyjnym elementem projektu, będzie wbudowany w SERCE jego napisu – TELEWIZOR, zapewniający możliwość wyświetlenia filmów z oprawą dźwiękową i wszelkich innych wizualizacji o naszym mieście. Ten unikatowy symbol telewizora wkomponowany w napis, to jedyny taki pomysł w Polsce i na świecie, gdzie treść napisu współgra z multimedialnym atrybutem. Dla lęborczan jest on istotny, bo przywołuje wiedzę o słynnym wynalazcy i naukowcu Paulu Nipkowie, urodzonemu w Lęborku. Notatka o jego osobie również będzie częścią instalacji. Łącząc nowoczesność z tradycją, proponujemy taki właśnie międzypokoleniowy pomost, w formie okazałej konstrukcji, której nie sposób przeoczyć i która będzie pozytywną stymulacją dla turystów i dumą dla lęborczan.

Głównym celem wartego 200 tys. zł projektu – jak czytamy w jego uzasadnieniu – jest wypromowanie Lęborka jako miasta, które dzięki osobie Paula Nipkowa stworzyło historyczne podwaliny pod technologiczne przedsięwzięcie narodzin telewizji. Bez tarczy Nipkowa umożliwiającej mechaniczne wybieranie obrazu w pierwszych telewizorach, nie byłoby tak ogromnego postępu medialnego, którego doświadcza cały świat obecnie. Niech zatem cały świat ZOBACZY, że ta cała telewizyjna przygoda zapoczątkowała się w naszym Lęborku.