Powrócił pomysł budowy tzw. Wschodniej Obwodnicy, czyli objazdu drogi krajowej 214 (Bytów-Łeba) prze
Reklama

Powrócił pomysł budowy tzw. Wschodniej Obwodnicy, czyli objazdu drogi krajowej 214 (Bytów-Łeba) przez wschodnią część Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej. Władze miasta, powiatu i gmin planują złożyć do Ministra Infrastruktury wniosek o umieszczenie lęborskiej obwodnicy w rządowym programie „Stu obwodnic”. Budowę stu obwodnic obiecał przy zaprzysiężeniu rządu w zeszłym roku Premier Mateusz Morawiecki.

Obwodnica posiada projekt budowalny i wydaną 24 lipca 2017 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z Gdańska decyzję środowiskową. Problemem oczywiście są pieniądze. Urząd Marszałkowski do którego należy droga wojewódzka 214 lęborsko-nowowiejską inwestycję odłożył głęboko na półkę. Droga wojewódzka nr 214 stanowi część kaszubskiego korytarza transportowego. Obecnie przebiega ona przez centrum Lęborka (Krzywoustego – Zwycięstwa – Aleja Niepodległości – Kossaka) i nie zapewnia użytkownikom odpowiedniego komfortu podróży, a przede wszystkim czasu przejazdu. Z uwagi na zwartą, miejską zabudowę projektanci stwierdzili, że nie ma możliwości zaprojektowania nowoczesnej infrastruktury drogowej w istniejącym śladzie drogi, dostosowanej do zwiększającego się z każdym rokiem ruchu, a także do obowiązujących warunków technicznych przewidzianych dla tej klasy drogi. Dlatego zaprojektowano alternatywny przebieg w standardzie 7-metrowej, jednopasmowej drogi z poboczami omijającej centrum miasta.
Warto przypomnieć tu trudne uwarunkowania ruchu pojazdów w mieście na kierunkach północ-południe ze względu na linie kolejową. Na terenie Lęborka tory linii Starogard – Gdańsk możemy przekraczać tylko pod wiaduktem Krzywoustego/Zwycięstwa i Słupska/Wojska Polskiego. Trzeci przejazd jest w Mostach. Taki układ komunikacyjny powoduje kumulacje całego ruchu w wąskich gardłach, co powoduje korki. Wzmagają się one w okresie wakacyjnym. Nie bez znaczenia są centra handlowe (Kaufland/Lidl), Mc Donald i nowo budowane centrum przy ul. Krzywoustego, które wymagają przekroczenia torów przez większość mieszkańców.

Jak wyglądać będzie Obwodnica Wschodnia? Z trzech wariantów wybrano ten nr 1 (czerwony) o długości 9 km i 910 metrów.

Obwodnica swój początek od strony południowej rozpocznie w miejscowości Rybki przechodząc w ograniczonym zakresie przez ogródki działkowe na Drętowie. Następnie przecina rzekę Okalicę i ulicę Kaszubską na samych krańcach Lęborka za cmentarzem. Dalej terenami leśnymi przechodzi przez nieczynną linię kolejową Lębork-Kartuzy w kierunku dzielnicy Lębork-Wschód. Projektując obwodnicę drogi 214 uwzględnione zostało jej wpięcie do drogi ekspresowej S6. Brak S6 może utrudnić budowę i być może wymagać będzie dodatkowych nakładów. Gdyby Obwodnica Wschodnia została wybudowana przed ekspresówką nie będzie z niej połączenia/zjazdu. Powstanie on dopiero po wybudowaniu S6. Obwodnica Wschodnia zbliży się Specjalnej Strefy Ekonomicznej i „dotknie” jej południowo-wschodniego fragmentu u zbiegu ulic Wileńskiej i Granicznej. Potem przekroczy wiaduktem obwodnicę drogi krajowej nr 6 pomiędzy bazą PKS-u a ogródkami działkowymi w Mostach. Wiaduktem przekroczy linie kolejową Starogard-Gdańsk i podmokłym terenem dojdzie do rzeki Łeby i ulicy Gdańskiej, którą przekroczy estakadą ok. 200 metrów od istniejącego dziś mostu w Mostach. Dalej przetnie szutrową ulicę Wiejską i skieruje się na pagórkowaty teren przy żwirowni na końcu ulicy Polnej i dalej przez ulicę Kębłowską dojdzie do Nowej Wsi gdzie za tzw. POM-em i Osiedlem na Stoku połączy się z obecną drogą 214 do Łeby. Na terenie Lęborka powstaną skrzyżowania nowej obwodnicy z Kaszubską i Gdańską oraz z dzielnicą Lębork-Wschód.

To czy Obwodnica Wschodnia znajdzie w programu „Stu obwodnic” okaże się za kilka tygodni. Dochodzą sygnały, że preferowane mają być obwodnice dróg krajowych (nasza jest wojewódzka). Na korzyść wpływa własność działek przez które przebiegać będzie nowa obwodnica. Należą one głównie do samorządów i lasów państwowych. Potrzeba wykupów gruntów prywatnych będzie więc ograniczona, podobnie jak wyburzenia, których oprócz kilku ogródków działkowych nie przewiduje się. Nowa 10 kilometrowa trasa przebiega głównie przez nieużytki i las.

Powstanie nowej drogi na pewno odciąży ruch w centrum miasta i stworzy alternatywny dojazd z Mostów do Nowej Wsi Lęborskiej i dalej do Łeby. Skorzystają na tym turyści przybywający nad morze z południa. Dziś przeciskają się oni przez zakorkowane Rondo Solidarności lub jadąc od strony Wejherowa muszą pokonać Kossaka i Grunwaldzką w Nowej Wsi Lęborskiej.

Projekt inwestycji opracowany, wniosek zgłoszony, czekamy na listę rankingową „Stu obwodnic”