Mężczyzna który w piątek wieczorem 24 stycznia groził na terenie jednego z marketów w Łebie nożem bu
Reklama

Mężczyzna który w piątek wieczorem 24 stycznia groził na terenie jednego z marketów w Łebie nożem burmistrzowi Andrzejowi Strzechmińskiemu zatrzymany przez policję.

Burmistrz Łeby rozpoznał mężczyznę, który przyłożył mu nóż do klatki piersiowej. Na tej podstawie policjanci zatrzymali dziś około godziny 10 sprawcę ataku, 40-letniego mieszkańca powiatu lęborskiego. Zatrzymany będzie przesłuchany. Policjanci zabezpieczyli zapis monitoringu z kilkunastu sklepowych kamer.

Przypomnijmy. Wczoraj wieczorem na wyborczym profilu FB KWW Andrzej Strzechmiński ukazało się oświadczenie opisujące całe wydarzenie. Opisaliśmy je jako pierwsi. Cytujemy je w całości:

„Drodzy Łebianie!

Od kilkudziesięciu godzin w naszym mieście toczy się dyskusja na temat wydarzenia, które miało miejsce w piątek, kilka minut po godzinie 19:00, na terenie łebskiego Polo Marketu. Poniższy komunikat ma na celu uporządkowanie chronologii zdarzenia. W lakonicznych słowach przedstawimy również zespół przyczyn, które doprowadziły do tego niebywale niepożądanego społecznie incydentu.

Dnia 24 stycznia, bieżącego roku, kilka minut po godzinie 19:00, na terenie Polo Marketu, Burmistrz Miasta Łeby, Andrzej Strzechmiński został napadnięty przez człowieka trzymającego nóż w ręku. Osoba ta, końcówką ostrza dotknęła kilka razy klatki piersiowej Andrzeja Strzechmińskiego, po czym uciekła z miejsca zdarzenia. Burmistrz rozpoznał sprawcę.

Andrzej Strzechmiński nie został ranny, poniósł jednak ogromne straty moralne. Znalazł się bowiem w sytuacji zagrażającej jego życiu, a w konsekwencji życiu jego bliskich. Na obecnym etapie nie widzimy potrzeby mówienia o personaliach sprawcy. W naszej ocenie piątkowe zdarzenie powinno zmusić nas, mieszkańców Łeby do refleksji, rozważań na temat zaostrzającego się języka debaty publicznej. Nieustanne prowadzenie polityki negacji wobec Andrzeja Strzechmińskiego, posługiwanie się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi jego działalności jako burmistrza, fałszowanie rzeczywistości związanej z podejmowanymi przez administrację miejską decyzjami, stawianie partykularnego interesu ponad interes miasta – wszystkie te zjawiska zdusiły dialog pomiędzy lokalną społecznością, a urzędem.

Ostatecznie nadmuchany nienawiścią balon pękł, znajdując ujście w osobie, która postanowiła chwycić za nóż. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien mieć wątpliwości, że tego typu postawa musi zostać bezwzględnie potępiona. W związku z powyższym apelujemy o rozsądek, obniżenie temperatury sporu, zatrzymanie tej rozpędzonej machiny, która niszczy wszelkie próby dyskusji ponad podziałami.

O szczegółach postępowania będziemy Państwa informować w kolejnych dniach.

KWW Andrzej Strzechmiński”