Reklama

Od połowy stycznia w Lęborku prowadzone są specjalistyczne treningi dla bramkarzy Pogoni. – To dla nas duże wydarzenie, udało się wreszcie uruchomić te zajęcia, a przede wszystkim znaleźć osobę, które je poprowadzi – nie ukrywa radości wiceprezes Zarządu Pogoni ds. piłki nożnej Marcin Gosz.

Systemową opieką nad bramkarzami w Pogoni objęte zostały cztery najstarsze drużyny: seniorzy oraz juniorzy starsi (2 drużyny) i młodsi. Golkiperzy trenują raz w tygodniu w dwóch czteroosobowych grupach. Zimą będą to zajęcia na sali, od wiosny na wolnym powietrzu.

Ciekawą osobą jest pozyskany przez Pogoń trener – Łukasz Banaszkiewicz. Mimo młodego wieku ma już na koncie kilkuletnie zagraniczne doświadczenie w szkoleniu bramkarzy oraz drużyn młodzieżowych. Od lipca 2010 roku do stycznia 2013 pracował jako zawodowy trener w miasteczku Kilkenny na południowym wschodzie Irlandii prowadząc drużyny juniorskie U-19 i indywidualnie bramkarzy klubów takich jak „Freebooters” Amateur Football Club Kilkenny, „Carlow” Football Club i „STARS” Football Academy – Kilkenny.

– Najważniejszą pracę szkoleniową odbywałem w „Carlow” Football Club. Jest to klub typowo młodzieżowy , nie posiada drużyny seniorów, współpracuje jednak z klubami z wyższych lig jak Cork City FC, Bohemian FC czy Shamrock Rovers FC – opisuje swój trenerski staż Banaszkiewicz. – Poza tym szkoliłem młodych bramkarzy w międzynarodowej akademii dla bramkarzy „Just 4 Keepers” gdzie zabawa z bramką zaczynała się już w 7 roku życia. Jestem współorganizatorem szkółki dla piłkarzy „STARS” Football Academy w Kilkenny (IRL) która rozpoczęła swoje istnienie z potrzeby większego szkolenia dzieci i młodzieży w mieście Kilkenny. Ponadto pracowałem również w klubie „Freebooters” Amateur Football Club Kilkenny z drużynami U-12 oraz U-16.

Znaczącym epizodem przygody trenerskiej w Irlandii był tygodniowy staż w czołowym klubie Europy Manchester City FC. – Spędziłem tam niesamowite siedem dni podczas których mogłem zobaczyć „jak się to robi” u jednych z najlepszych – wspomina szkoleniowiec. – Miasto, klub, kibice, a wreszcie sami piłkarze sprawili, że każdy czuł się jak u siebie. Panowała tam rodzinna atmosfera gdzie wydawało się, że wszyscy mają jeden zakodowany cel – reprezentować Manchester w Premier League. Dowodem na to może być jednakowy treningowy trykot zarówno dla zawodników drużyny U-6 jak i U-21 oraz wspólne spożywanie posiłków w gronie zawodników wszystkich drużyn Akademii Manchester City. Znakomicie zorganizowana praca wszystkich pracowników, a przede wszystkim kierownika Andy’go Welsh’a sprawiała, że zawodnicy mogli skupić się tylko na zajęciach i podnoszeniu własnych umiejętności. Obserwacja pracy trenerów podczas treningów oraz meczy wzbogaciła moją wiedzę o ciekawe pomysły. Wisienką na torcie były treningi z pierwszą drużyną Man City oraz spotkanie wszystkich gwiazd światowego formatu z Robertem Mancinim na czele.

Jak trener Banaszkiewicz znalazł się w Lęborku? – Mam żonę z Lęborka i postanowiłem się tu osiedlić. Oczywiście od razu szukałem klubu w którym mógłbym pracować i jedynym wyborem była Pogoń Lębork, której stronę internetową śledzę od dłuższego czasu – zdradza szkoleniowiec.

Pytany o cele zajęć z naszymi bramkarzami, trener mówi krótko: – Celem na najbliższe miesiące będzie jak najlepsze przygotowanie zawodników do rundy wiosennej oraz awans do 4 ligi. Ponadto praca z młodszymi zawodnikami ma w przyszłości zaowocować dobrymi występami wychowanków Pogoni. Systematyczna praca połączona z determinacją bramkarzy przyniesie pożądany cel. Metody jakie wprowadzimy na indywidualnych zajęciach z bramkarzami sprawią, że sami zawodnicy będą czuli się pewnie w bramce a ich forma będzie wysoka oraz stabilna.

Poprzedni artykułAmatorska Liga Siatkówki 3 i 4 kolejka
Następny artykułJuniorzy SPS Lębork z brązowym medalem