Reklama

Od 1 lutego w holu budynku lęborskiego starostwa oglądać można wystawę poświęconą Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Ekspozycja powstała dzięki udostępnieniu swych najnowszych materiałów edukacyjnych przez gdański oddział IPN.

TOW „Gryf Pomorski”, jako konspiracyjna organizacja wojskowa okresu II wojny światowej, działała na rzecz wyzwolenia Polski spod okupacji niemieckiej. Swoją działalnością, opartą na haśle „Dobro Ojczyzny najwyższym prawem” wpisała się w konspiracyjną historię polskiego Pomorza.

Wystawa składa się z kilkunastu paneli, na których zaprezentowane są m.in.. historia powstania organizacji, jej działalność cywilna i partyzancka, najaktywniejsi działacze, a także reperkusje, jakie spotykały jej członków zarówno w czasie II Wojny Światowej, jak i po niej.

Wernisaż wystawy odbył się 22 stycznia w w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu. Miejscu nieprzypadkowym – to właśnie w okolicy Gołubia w marcu 1944r. został zastrzelony przez nazistów przywódca TOW „Gryf Pomorski” – Józef Dambek. W Lęborku ekspozycję można oglądać do 8 lutego.