Reklama

30 listopada 2012 r. w lęborskim Mechaniku rozpoczęła się wielka akcja zbierania niepotrzebnych płyt CD i DVD. Do tej pory organizatorom udało się zgromadzić 15.000 płyt.

Szkoła otrzymała specjalne kartony, mieszczące ok. 2000 płyt każdy. Za zebrane płyty przyznawane są nagrody w postaci filmów edukacyjnych z serii: „Było sobie…” i z „Galileo”.

Płyty przynoszą zarówno uczniowie, pracownicy szkoły jak i mieszkańcy Lęborka i okolic. Można je dostarczyć do Anetty Treder, inicjatorki i koordynatorki akcji w Zespole Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku lub do Sławomira Łukaszuka, współkoordynatora.

Na holu głównym szkoły umieszczony jest też specjalny karton z logo zbiórki do którego można wrzucać wszystkie niepotrzebne, bezużyteczne, połamane płyty także te w opakowaniach. Akcja potrwa do 30 czerwca.

Co roku do polskich domów trafia 160 mln płyt CD i DVD, znaczna część z nich po jednorazowym użyciu nie jest już do niczego potrzebna i wyrzucana jest do śmietnika. Płyta CD czy DVD rozkłada się ponad tysiąc lat, podczas gdy materiał z którego jest wykonana – poliwęglan posłużyć może do stworzenia wielu innych przedmiotów: monitorów, komputerów, zderzaków samochodowych, reflektorów czy okularów przeciwsłonecznych.

Wielką Zbiórkę Płyt CD i DVD zainicjowały Program Galileo, wydawnictwo Hippocampus, Radio Plus, tygodnik Teleprogram i firma GLS.

Galeria

[nggallery id=197]

fot. Sławomir Łukaszuk