Reklama

Ostatnio zorganizowane Targi Edukacyjne w Powiatowym Centrum Edukacyjnym, pierwsze takie po pandemii, pozwoliły uczniom klas VII i VIII z powiatu lęborskiego, zapoznać się nie tylko z ofertą szkół ponadpodstawowych, ale spotkać się z firmami, które realizują praktyki dla uczniów.

Jedną z takich firm jest Zakład Wytwórczy Aparatów Elektrycznych Sp. z o.o. (ZWAE). Firma ZWAE Sp. z o.o. działa w branży energetycznej jako producent aparatury średniego i wysokiego napięcia. Jest firmą polską, która od samego początku (od 2000 roku) jest związana z Lęborkiem. Jej aparaty sprzedawane są do ponad 30 krajów.

Firma ZWAE od lat współpracuje z lęborskim „Mechanikiem” – Zespołem Szkół Mechaniczno-Informatycznych w ramach praktyk dla uczniów tej szkoły.

Tylko w ostatnim roku uczniowie „Mechanika” (technikum, jak i szkoły branżowej) cztery razy w tygodniu doskonalili swoje umiejętności w zawodach technik elektryk, elektromonter, podczas praktyk w zakładzie.

Na kolejny rok szkolny przewidziana jest dalsza współpraca w nowych zawodach. Dlatego firma chętnie otwiera swoje progi dla szkół podstawowych, aby pokazać, jak funkcjonuje zakład w rzeczywistości.

9 grudnia gościem zakładu byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Maszewku. Podczas ponad godzinnego spotkania uczniowie mogli obejrzeć nie tylko część biurową czy halę produkcyjną, ale zobaczyć „na żywo”, jak obecnie uczniowie odbywają praktyki w tym zakładzie.

Pracownicy ZWAE zapoznali uczniów ze specyfiką pracy w tej firmie, jak i zasadami współpracy ZWAE podczas praktyk. Ponadto pokazali tajniki funkcjonowania urządzeń produkowanych przez firmę.

W dzisiejszych czasach młodzi stają przed trudnym wyborem, rynek pracy również jest niełatwy.

Takie spotkania są ważne dla obu stron – warto je kontynuować.

Poprzedni artykułUroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu w Lini
Następny artykułTo dobry czas na założenie fotowoltaiki. Wzrosła kwota dofinansowania