Reklama

Masz w domu niepotrzebne płyty? Z muzą, z filmami, z grami a może z komputerowymi programami? Dołącz do Klubu Obrońców Planety i przynoś je do Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych.

Czwórka i program „Galileo” wraz z wydawnictwem Hippocampus, radiem Plus, tygodnikiem Teleprogram i firmą GLS zainicjowały wielką, ogólnopolską akcję zbierania zużytych płyt CD i DVD, w którą zaangażował się lęborski Mechanik.

– Musimy zapełnić karton mieszczący 2000 płyt i wtedy będziemy mogli odebrać nagrody – mówią organizatorzy lęborskiej zbiórki. I apelują, aby pomóc im przynosząc do szkoły zużyte lub po prostu niepotrzebne nośniki. Ich stan nie gra roli, mogą być nowe, połamane lub bardzo porysowane.

fot. Sławomir Łukaszuk

Płyty można przynosić do Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych do sali nr 6 – do Anetty Treder lub do Sławka Łukaszuka – gabinet 127. Istnieje także możliwość odbioru dysków przez zbierających. W tym celu należy umówić się pod numerem telefonu 793 216 789, po godzinie 16.

Płyty CD i DVD to produkt, który bardzo powszechnie występuje w naszych domach. I nie ma w tym nic dziwnego. Bo każdego roku tylko z największych tłoczni na nasz rynek trafia ponad 160 milionów płyt. Gdyby ułożyć je jedna na drugiej powstałby stos o wysokości, bagatela, 190 kilometrów! A ta liczba to tylko kropla w morzu, nie licząc czystych płyt, które kupujemy, aby samodzielnie coś sobie na nich nagrać. Wiele z nich już po jednym, góra dwukrotnym, użyciu nie jest nam do niczego potrzebnych i – całkowicie niezgodnie z przepisami – trafia na śmietnik.

Kolejne miliony nośników lądują tam z powodu zużycia (trwałość danych zapisanych na najlepszych dostępnych na rynku płytach to maksimum sto lat). Kłopot tkwi w tym, że o ile dane znikną już po stuleciu, sama płyta istnieć będzie jeszcze ponad tysiąc lat! Tymczasem materiał z którego wykonane są płyty CD i DVD – poliwęglan – można bardzo łatwo przerobić i wykorzystać do konstrukcji np.: komputerów, monitorów, szklarni, zderzaków, reflektorów samochodowych i tysięcy innych rzeczy.

Poprzedni artykułMikołajkowe biegi po ulicach Lęborka
Następny artykułInformatyczny sukces uczniów ZSMI