Reklama

Pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poprowadzili w Lęborku warsztaty i pokazy chemiczne, w których udział wzięło ok. 100 uczniów Mechanika.

Profesjonalizm oraz poczucie humoru prowadzących pokazały, iż chemia to również inspirująca i ciekawa nauka. Było kolorowo i wybuchowo. W części warsztatowej uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach otrzymywali tlen, wodór, chlor i acetylen. Dowiedzieli się również jak działa tabletka musująca i spala się butan. Największym hitem tej części spotkania była zmiana zabarwienia monet 1, 2 i 5 groszowych na „srebrne”.

Podczas pokazów to uczniowie byli głównymi bohaterami. Pod czujnym okiem prowadzących zrobili m.in. chemiczną „lokomotywę”, smoka ziejącego trójkolorowym ogniem oraz podjęli próbę podpalenia stołu – oczywiście bez powodzenia.

– Jestem przekonana iż takie żywe lekcje chemii przejdą już do tradycji naszej szkoły i w przyszłym roku ponownie się spotkamy – podsumowała Hanna Agatowska, organizatorka wydarzenia.

Galeria

[nggallery id=188]

fot. Mateusz Okrój, Sławomir Łukaszuk