Reklama

Minął tydzień pamięci o generale Sosabowskim, który zorganizowali w naszym mieście lęborscy harcerze. Przez kilka dni, w kinie film „Honor Generała” obejrzało ponad tysiąc uczniów gimnazjów i szkół średnich.

W sobotę odbył się otwarty pokaz dla mieszkańców, który zapełnił większą część sali kinowej. Przed seansem, widzów wprowadził w temat komendant lęborskiego hufca Konrad Chmiel. Mówił o działaniach harcerzy, a także o istotnej roli jaką w wychowywaniu młodego pokolenia spełnia postać generała Sosabowskiego.

fot. e-Lębork

Wieloletni harcerz, były drużynowy i komendant hufca Krzysztof Siwka opowiedział w jaki sposób doszło do nadania imienia Stanisława Sosabowskiego lęborskiej 7. Drużynie Czerwonych Beretów. Odczytano także list od wnuka generała, który przysłał do Lęborka w 2007r. podczas nadania drużynie sztandaru.

Zobacz także: Lęborscy harcerze dbają o honor generała – wywiad z Krzysztofem Siwką >>

Zobacz także: Tydzień pamięci gen. Sosabowskiego w Lęborku  >>

Pokaz filmu poprzedziła prezentacja multimedialna, z której widzowie mogli dowiedzieć się kim był Sosabowski i w jaki sposób wpłynął na losy polskich żołnierzy w Anglii podczas II Wojny Światowej. Sam seans wywołał wśród widzów silne emocje i nie zabrakło wzruszeń. Wielu z tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z historią generała Sosabowskiego, było zszokowanych, że nigdy wcześniej nie słyszało o tej bohaterskiej, ale też tragicznej postaci. Pokazowi towarzyszyła wystawa fotografii nt. 7. Drużyny Harcerskiej Czerwonych Beretów z Lęborka.

Zwieńczeniem tygodnia pamięci była msza święta w intencji generała i jego brygady spadochronowej, która odbyła się w niedzielę w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.

Jeżeli komuś nie udało się jeszcze zobaczyć filmu, a chciałby poznać historię generała Sosabowskiego i jego żołnierzy, można skorzystać z YouTube.

Galeria

[nggallery id=160]

Poprzedni artykułEliminacje Baltic Rally w Lęborku
Następny artykułZlikwidują pociągi z Lęborka do Łeby?