Reklama

Portal rynek-kolejowy.pl, ujawnił dokumenty z których wg jego redaktorów wynika, że PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach restrukturyzacji i cięcia kosztów przygotowują się do fizycznej likwidacji 4 tys. km linii. Wśród tras branych pod uwagę jest odcinek Lębork – Maszewo, a nawet czynna sezonowo linia Lębork – Łeba.

– Według mnie wygląda to na sabotaż lokalnej i regionalnej kolei i próbę uzyskania faktów dokonanych jeszcze przed jakimikolwiek społecznymi konsultacjami w poszczególnych regionach – pisze na swoim blogu Robert Wyszyński z portalu rynek-kolejowy.pl.

fot. Kuba Urbański / e-Lębork

W pierwszym ujawnionym dokumencie, firma doradcza McKinsey wskazała linie przeznaczone do zamknięcia dla ruchu, a wśród nich tę z Lęborka do Łeby. W piśmie zwrócono się także do regionalnych oddziałów, którym podlegają wymienione linie, o oszacowanie kosztów rozebrania torowiska. Byłoby to logiczne następstwo zawieszenia ruchu pociągów na takich odcinkach.

Zobacz: Pismo w sprawie zawieszenia ruchu kolejowego >>

Zobacz: Linie do fizycznej likwidacji >> (nr linii 229)

Drugi ujawniony przez portal dokument to lista linii z propozycją „zamknięcia, przekazania samorządom lub likwidacji”. Wśród kilkudziesięciu pozycji znajduje się też odcinek Lębork – Maszewo. Wg portalu jest to forma szantażu – jeżeli samorządy nie zechcą przejąć torów, prawdopodobnie PKP PLK wprowadzi zakaz wykazywania zużycia jakiegokolwiek materiału na liniach ujętych w tych wykazach. Oznacza to techniczną śmierć takiego odcinka.

Zobacz: Linie do zamknięcia, przekazania samorządom, lub likwidacji >> (nr linii 237)

W rozmowie z Polskim Radiem, rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki zapewnił, że dokumenty ujawnione przez rynek-kolejowy.pl dotyczą jedynie planu finansowego na przyszły rok. Rzecznik nie chciał powiedzieć, czy w przyszłości PLK będą podejmować decyzję o likwidacji linii.

W odpowiedzi na wpis na stronie, PKP PLK w piśmie do redakcji rynku-kolejowego.pl zażądało „zaprzestanie publikacji artykułu” o likwidacji linii kolejowych.

„Informacje umieszczone w artykule na stronach Rynku Kolejowego, stanowią własność spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, a wnioski wyciągnięte przez dziennikarza uznajemy za nieprawdziwe i działające na szkodę naszej spółki” – napisała spółka.

Portal dotarł również do pisma Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, do którego załączony jest wykaz proponowanych przez McKinsey linii do zawieszenia, likwidacji lub przekazania samorządom. Można w nim przeczytać, że jest to „wykaz linii kolejowych przewidywanych do zamknięcia”.

Zobacz: Pismo ZZDR PKP w sprawie zamknięcia linii kolejowych >>

Galeria

[nggallery id=161]

fot. Kuba Urbański / e-Lębork

Poprzedni artykułPoruszający „Honor Generała”
Następny artykułKoszykarze Pogoni rozpoczynają sezon