Reklama

Wikingowie z Truso – o zdobyciu morskiego brzeg to największa w tym sezonie impreza rekonstrukcyjna w Faktorii w Pruszczu Gdańskim, która odbędzie się 22 września 2012 r. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu w pełni zbrojnych wikingów, którzy przedstawią scenę przybycia nad południowe brzegi Bałtyku.

Na wszystkich żądnych wrażeń w sobotę, 22 września 2012 r. od godz. 11.00 czekać będą uzbrojeni w broń z wczesnej epoki średniowiecza wikingowie, którzy przybyli z Truso – miejscowości portowej, istniejącej od VIII do XI w.n.e. Przyłącz się do wspólnych rozmów o bojach, zdobądź cząstkę wiedzy o fechtunku, odpocznij przy ognisku – stań się jednym z najgroźniejszych wojowników w historii.

Wszystkie pokazy od godz. 11.00 do 19.30 odbywać się będą na terenie osady, natomiast główna inscenizacja, początek o godz. 19.30, będzie miała miejsce w okolicach górki saneczkowej na terenie Faktorii Kultury.

mat. prasowe

Drużyna wojów przybywa na nowe ziemie i zakłada gród. Lokalizacja jest dogodna do osiedlenia się, dlatego wódz decyduje się na założenie osady i sprowadzenie rodzin. Z czasem wikingowie podporządkowali sobie lokalne wioski, była jednak jedna osada, która zwierzchnictwa wodza wikingów uznać nie chciała. Wódz, po wielu próbach zdobycia wioski, zadecydował o ściągnięciu z dalekiej północy drużyny, znanej ze swych podbojów, bezwzględnych i bezlitosnych metod pacyfikowania nieposłusznych plemion.

Wojowie przybyli do osady i zaraz po rozbiciu obozu, udali się na zwiad, celem rozpoznania przeciwnika. Wkrótce po powrocie zwiadu połączone siły Wodza X wraz z Drużyną Y wyruszyły na podbój. Plemię zdawało sobie sprawę z przeważającej siły wroga. Wciąż jednak nie chciało ulec najeźdźcy, a tym bardziej nie mogło pozwolić, aby ich gród wpadł w jego ręce. Zdobycie wioski nie trwało długo, jej mieszkańcy walczyli do końca. Osada została doszczętnie zniszczona, a wikingowie nie oszczędzili nikogo. Sto lat później na jej zgliszczach funkcjonował jeden z największych w ówczesnym świecie portów. Dziennie przybywało i opuszczało go kilka statków.

 Więcej informacji: www.ckis-pruszcz.pl