Reklama

Rozpoczął się Lęborski Tydzień Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim, czyli cykl przedsięwzięć przybliżających postać dowódcy polskich spadochroniarzy w Anglii, który organizują harcerze z Lęborka.

7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów z Lęborka od trzydziestu lat popularyzuje historię swojego patrona i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Lęborscy harcerze, jako jedni z pierwszych w Polsce jeszcze w okresie stanu wojennego w latach 80′ przyjęli imię generała Stanisława Sosabowskiego. Dowiedz się więcej o generale Sosabowskim >>

W poniedziałek 17 września, w pierwszy dzień tygodnia pamięci, harcerze wkopali tabliczki z nazwą ulicy gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku. Rozpoczęli także akcję informacyjną wśród okolicznych mieszkańców, przybliżając im postać polskiego dowódcy. We wtorek odbył się pokaz filmu „Honor Generała” w kinie Fregata dla pierwszej grupy szkolnej.

– Obejrzeć film przyszło ponad 200 uczniów z lęborskich szkół – mówi Konrad Chmiel, komendant lęborskiego hufca. – Myślę, że historia generała Sosabowskiego ujęła młodzież, pokaz zakończył się oklaskami. Kolejne grupy film oglądać będą do piątku. –

fot. ZHP Lębork

Program Lęborskiego Tygodnia Pamięci o gen. Sosabowskim:

  • Projekcja filmu „Honor Generała” – film o generale Stanisławie Sosabowskim w reżyserii i według scenariusza Joanny Pieciukiewicz w kinie „Fregata” w dniach 18 – 21 września 2012r. o godzinie 11:00 dla zorganizowanych grup szkolnych.
  • Otwarta projekcja filmu „Honor Generała” – w kinie „Fregata” w dniu 22 września 2012r. w sobotę o godzinie 16:00 dla mieszkańców Lęborka – WSTĘP WOLNY.
  • Wyświetlenie prezentacji multimedialnej „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno” w kinie „Fregata” w dniach 18 – 22 września 2012r oraz przekazanie jej przez harcerzy mieszkańcom ulicy generała Sosabowskiego w Lęborku.
  • Wydanie i przekazanie szerokiej publiczności bezpłatnej publikacji o gen. Stanisławie Sosabowskim.
  • Msza Święta w intencji gen. Stanisława Sosabowskiego i poległych żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku 23 września 2012r o godzinie 10:00.

9 maja 2012r. Senat RP przyjął jednogłośnie, uchwałę oddającą hołd pamięci dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ustanawiającą wrzesień 2012 roku miesiącem jego pamięci.

Jak napisano w uchwale:

Postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Gen. Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego”.

Podejmując uchwałę w 120. rocznicę urodzin Stanisława Sosabowskiego Senat pragnie przypomnieć zasługi jednego z najlepszych polskich dowódców z okresu II wojny światowej oraz oddać hołd generałowi, jego podkomendnym z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i związanym z nią cichociemnym (…) Senat zwraca się do środowisk kombatanckich, wojskowych i społecznych o podjęcie we wrześniu 2012 r. stosownych działań w celu uczczenia pamięci gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego.