Reklama

Nasze wydmy wciąż mają szansę zostać jednym z sześciu cudów Morza Bałtyckiego. Aby jednak tak się stało, polscy internauci muszą zmobilizować siły i wziąć udział w głosowaniu, które trwa do końca sierpnia.

Ruchome wydmy położone na Mierzei Łebskiej są jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Unikalny w skali Europy, niemal pustynny krajobraz chroniony jest w ramach Słowińskiego Parku Narodowego, który w 1977 roku został wpisany do Sieci Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Wydmy powstały przy udziale silnego, wiejącego z zachodu wiatru, morza oraz działalności roślin. Obliczono, że przemieszczają się z prędkością do 10 m/rok. Najwyższą ruchomą wydmą jest Łącka Góra (dawniej niem. Lontzken Berg), osiągająca wysokość ok. 30 – 40 m. n.p.m. Roztacza się z niej wspaniały widok na Bałtyk, jezioro Łebsko oraz niezwykły krajobraz SPN.

Corocznie ruchome piaski w Łebie odwiedza prawie 300 tysięcy osób. Bardziej dzikie i rzadziej uczęszczane rejony warto odszukać w okolicach Czołpina.

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
fot. Sławomir Łukaszuk

Podczas II wojny światowej obszar mierzei stał się niemieckim poligonem rakietowym, zaś w latach 60. obszarem testowania rakiet meteorologicznych przez polskich naukowców. Przed II Wojną Światową odbywały się tu także szkolenia niemieckiego korpusu Afrika Korps, który dowodzony przez Erwina Rommla w 1940 roku walczył z Brytyjczykami w Afryce Północnej.

W pierwszej rundzie plebiscytu 6 Baltic Sea Wonders wydmy Słowińskiego Parku Narodowego znalazły się na jedenastym miejscu wśród 65 lokalizacji. Teraz trwa walka o wejście do 16-tki finalistów.

Jak głosować:

  • 1) Wejść na stronę  www.6-bsr-wonders.net
  • 2) Wybrać swoje ulubione atrakcje: można wybrać jedną, dwie, do sześciu, jednak nie więcej niż dwie z Polski
  • 3) W portalu zaznaczyć swoje typy – zagłosować
  • 4) Odebrać mail od konkursu i koniecznie go potwierdzić – bez potwierdzenia  do tej pory przepadało 50% procent głosów z Polski

Galeria

[nggallery id=146]

fot. ŁukaszW