Reklama

Ruszyła druga edycja konkursu Gdyński Przysmak. Wybrana potrawa ma być kulinarną wizytówką miasta. Może nią być każde danie: zupa, danie główne, przystawka lub deser. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 września 2012 r.

Konkurs to propozycja dla wszystkich miłośników Gdyni, którzy w kuchni czują się jak ryba w wodzie. Gdyńskim przysmakiem może zostać każde danie: przystawka, zupa, danie główne lub deser. Ma się rozpływać w ustach, ale i dostarczać estetycznych przeżyć, czyli ładnie wyglądać. Potrawa powinna nie tylko podkreślać nadmorski charakter Gdyni, ale także jej tradycję i otwartość na świat. Organizatorzy czekają na zgłoszenia z całego kraju, a nawet i globu.

Przepis wraz ze zdjęciem należy przesłać:

do 18 września 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Zwycięzcy, na których czekają atrakcyjne nagrody, ogłoszeni zostaną 23 września 2012 r. w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini” podczas IV Weekendu Kulinarnego Gdyni.

Przysmaki Gdyni konkurs
fot. sxc.hu

W poprzedniej edycji zwyciężyły falujące śledzie. Wśród nagrodzonych potraw znalazły się także ryba w smakach Orientu oraz zupa bursztynowa. W przyszłości, po zorganizowaniu kilku edycji konkursu, ma powstać książka kucharska z przepisami uczestników, a także znanych gdynian.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.kulinarnagdynia.pl